Kukurydza nie lubi gleb bardzo ciężkich, zlewnych i suchych. Gleba powinna mieć uregulowany odczyn powyżej 5,5 pH, zawierać jak najwięcej próchnicy i posiadać przynajmniej średnią zasobność przyswajalnych form fosforu i potasu. Uprawiając kukurydzę na słabszych glebach w wysokiej kulturze nie powinno stosować się uproszczeń i zbyt oszczędnych technologii.

Roślina ta wytwarzając w krótkim okresie dużą ilość biomasy ma dużo większe zapotrzebowanie na makro i mikroskładniki w porównaniu z roślinami o niższej dynamice wzrostu. W kolejnych fazach rozwojowych kukurydza wymaga zarówno dobrego zaopatrzenia w składniki mineralne i wodę.

Jeżeli chodzi o mikroskładniki jednym z ważniejszych jest Cynk. Cynk jest mikroelementem, który decyduje o metabolizmie azotu a więc pośrednio wpływa na uzyskiwane plony. Bardzo ważnymi mikroelementami są również Molibden i Mangan. Oczywiście należy również pamiętać o tym, że każda odmiana kukurydzy ma specyficzne zapotrzebowanie na mikroelementy i powinno zostać to uwzględnione w bilansie nawozowym.

Firma ARKOP przygotowała kompleksową ofertę produktową w zakresie zaopatrzenia kukurydzy w mikroskładniki a w przypadkach ekstremalnych również i w makroskładniki.

Siarczan Magnezu Jednowodny to nawóz uznany i ceniony, który wpisuje się w klasykę nawożenia pozakorzeniowego. Jest to najprostszy i najszybszy sposób zaopatrzenia roślin w siarkę i magnez. Są to składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu, uzyskania plonu i jakości technologicznej.

W przypadku konieczności dodatkowego uzupełnienia niedoborów siarki istnieje możliwość zastosowania wysoko skoncentrowanego zawiesinowego nawozu dolistnego Siarkomag zawierającego doskonale zbilansowaną siarkę i magnez. Siarkomag zaleca się do łącznego stosowania z roztworem saletrzano-mocznikowym w celu lepszego wykorzystania azotu w połączeniu z siarką.

Niedobory pojedynczych mikroskładników a w szczególności cynku możemy uzupełnić stosując dwie grupy pojedynczych nawozów mikroelementowych w formie chelatów. Są to krystaliczne chelaty Actipol Zn, Mn, Cu, Co, Fe i płynne chelaty L-Actipol Zn, Mn, Mo, Co, Fe. Dzięki innowacyjnej technologii wytwarzania są to związki stabilne w szerokim zakresie pH, odpornych na czynniki zewnętrzne, doskonale przyswajalnych i zachowujących skuteczność w okresach pobierania substancji odżywczych. W odpowiednich dawkach mogą być stosowane łącznie z innymi nawozami i środkami ochrony roślin.

Kompleksowe zaopatrzenie w mikroskładniki możemy zapewnić w uprawie kukurydzy stosując nawóz dolistny ActiPlon Kukurydza. Jest to nawóz nowej generacji zawierający chelaty. Zastosowanie preparatów zawierających schelatowane mikroskładniki zapewnia zdecydowanie wyższy stopień wykorzystania wniesionych składników. Pozwala też zmniejszyć ilość w stosunku do tradycyjnego preparatu.

Aby zwiększyć intensywność podziałów komórkowych oraz wzmocnić rozwój korzeni bocznych należy pamiętać o zaopatrzeniu kukurydzy w bor. Firma ARKOP proponuje dwa produkty borowe o wysokiej zawartości boru. Jest to ActiBor 150 zawierający 11% boru w formie płynnej na bazie boroetanolaminy i Super ActiBor 21 zawierający 21% boru w formie krystalicznej na bazie boranu sodu.

Nawożenie pozakorzeniowe ma za zadanie uzupełnić w kukurydzy niedobory mikroskładników. Jednak w przypadkach ekstremalnych dla rozwoju roślin takich jak susza, zbyt duża ilość opadów, niska temperatura ( ograniczone pobierania fosforu ) nawożeniem pozakorzeniowem możemy też interwencyjnie uzupełnić niedobory makroskładników. W tym celu firma ARKOP opracowała linię produktów FoliarActiv. Są to makroskładnikowe nawozy wzbogacone o schelatowane mikroelementy. Nawozy te szczególnie intensywnie działają podczas występowania stresu termicznego i wodnego oraz osłabienia roślin przez choroby i szkodniki. W uprawie kukurydzy godnymi polecenia będą : FoliarActiv Fosfor-Potas 9-40-26 + mikro i FoliarActiv Fosfor Plus 10-52-10 + mikro.

Szczegółowe informacje dotyczące nawozów oraz ich stosowania znajdziecie Państwo na naszych stronach internetowych www.arkop.pl oraz kontaktując się z przedstawicielami regionalnymi.