01 lutego w ZPN w Środzie Śląskiej odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez firmę Saatbau Polska sp. z o.o. Zaprezentowano na niej zakres działalności firmy jak również przedstawiono bogate firmowe portfolio produktowe.

Grupa Saatbau

Grupa Saatbau, wywodzi się z Austrii. Ma charakter spółdzielni rolniczej, istnieje od 1950 r i obecnie liczy w sobie ponad 3 tysiące członków.

- Różnorodność jest naszą siłą – mówił podczas konferencji prasowej Andriej Rekrut, dyrektor w Europie Środkowej, Grupy Saatbau. Firma skupia się głównie na hodowli i reprodukcji kukurydzy, ale nie tylko. Jako jedna z pierwszych w Europie, zainteresowała się hodowlą soi. W ofercie ma także mieszańcowe i populacyjne odmiany rzepaku (ozimego i jarego), jak również zboża (pszenica, w tym pszenica durum, jęczmień, pszenżyto), a od 2014 r. także słonecznik.

Na koncie ma wyhodowanie ponad 350 odmian kukurydzy. Zarejestrować udało się dotychczas 320 odmian mieszańców (17 z nich w Polsce). W roku 2018 firma oczekuje, że w Krajowym Rejestrze odmian pojawi się kilka kolejnych pozycji. Hodowla prowadzona jest głównie w Austrii i w Niemczech. W celu przyspieszenia procesu hodowlanego, spółka ma także szkółki hodowlane w Ameryce Centralnej oraz Południowej.

- Całkowita reprodukcja nasienna prowadzona jest na niespełna 19 tysiącach ha (zbiór 2016r.). Sama kukurydza reprodukowana jest na około 5500 ha (głównie w Austrii - 2600 ha oraz w Polsce - 1300 ha). Główny przerób nasion kukurydzy jest prowadzony w 6 głównych punktach Europy. Najważniejszą siedzibą poza Austrią jest Centrala Nasienna w Środzie Śląskiej – kontynuował Andriej Rekrut.

Saatbau Polska sp. z o.o.

O działalności firmy w skali krajowej mówił z kolei Zygmunt Król -prezes zarządu Saatbau Polska sp. z o.o. Prywatyzacja firmy zaczęła się w 2009 r. i ostatecznie zakończyła się w 2012 r. Udziały w Spółce posiadają: Saatbau Linz eGen , rolnicy, pracownicy, emeryci i renciści oraz Saatzucht Donau GesmbH. CoKG, Austria. Główna siedziba Saatbau Polska mieści się w Środzie Śląskiej a firma dysponuje także magazynami w Olszance, Kurowie i Wierzbowie oraz 5 zakładami przerobu nasion w takich lokalizacjach, jak: Środa Śląska, Oława, Oleśnica, Wołów, Kobierzyce. Partnerami hodowlanymi firmy Saatbau Polska sp. z o.o. są HR Smolice, a także Danko Hodowla Roślin (wspólna praca nad pszenicą mieszańcową), komercyjnymi partnerami są z kolei miedzy innymi: HR Smolice, HR Strzelce czy Syngenta.

- W ofercie są odmiany kukurydzy, które należą do różnych grup wczesności (FAO od 170 do 270). W standardzie wszystkie partie są przygotowane w technologii Opti Plus. Zastosowane zaprawy chronią przed chorobami grzybowymi oraz ptakami, a nawóz donasienny zapewnia dynamiczny wzrost początkowy siewek –tłumaczył podczas konferencji Zygmunt Król.

- Nasiona soi z kolei przygotowane są w technologii Fix Ferting – rolnik od razu dostaje nasiona zaszczepione bakteriami brodawkowymi (Bradyrhizobium japonicum) i pokryte są polimerem (lepsza przyczepność naniesionych substancji do nasion). W zbożach mamy w ofercie do wyboru dwa warianty obróbki nasion: Wigor (do zaprawiania nasion użyto tańszych zapraw jedno lub dwuskładnikowych) oraz Wigor Plus (najlepsze na rynku zaprawy trójskładnikowe). Nasiona rzepaku przygotowane są z kolei w technologii Opti Care. Pokryte są między innymi nawozem donasienym , który jest źródłem molibdenu, boru oraz manganu – kontynuował dalej prezes Król.

O produkcji polowej

Prawie wszystkie sprzedawane w kraju nasiona są wyprodukowane w polskich gospodarstwach. Produkcja nasienna dotyczy dwóch województw – opolskiego i dolnośląskiego.
- Skup płodów odbywa się w najbliższym dla poszczególnego gospodarstwa zakładzie nasiennym. W Środzie Śląskiej przerabia się nasiona kukurydzy oraz pszenicy ościstej, w Kobierzycach pszenicę bezostną, w Wołowie zajmują się przygotowaniem pszenżyta, żyta i owsa. Oława skupuje jęczmień, soję i rzepak, Oleśnica pszenicę bezostną i owies –tłumaczył podczas konferencji dyrektor ds. zaopatrzenia i reprodukcji, Grzegorz Słonecki. Spółka zatrudnia 6 inspektorów plantacyjnych, 10 kwalifikatorów akredytowanych i jest w stałej współpracy z WIORIN. Słonecki przybliżył także słuchaczom cały skomplikowany proces reprodukcji nasiennej kukurydzy.

A co w ofercie?

Najważniejszą ofertę produktową omówił Bartosz Stopczyk - dyrektor ds. sprzedaży. Firma Saatabau Polska ma obecnie w ofercie 34 odmiany kukurydzy, 22 odmian zbóż, 8 odmian soi, 12 odmian rzepaku. Filarami oferty są następujące odmiany:
- kukurydza, najważniejsze odmiany to: Danubio (FAO 240), Chicago (FAO 250), Cyrano (FAO 240) Dublino (FAO 260), Tolentro (FAO 260), Casandro (FAO 240-250), Perrero (FAO 240), Rigoletto (FAO 240).
- soja: najnowszymi odmianami są Paradis i Regina (rejestracja w Polsce spodziewana na 2018 r.) i dobrze znane wcześniej odmiany takie jak: Abelina, Merlin, Lissabon.
- rzepak ozimy: odmiany mieszańcowe: Pantheon, President, Clarus, odmiany populacyjne: Stanley, Randy, Ray, Jeremy.
- zboża ozime: żyto ozime mieszańcowe: Forsetti, pszenica: odmiana Tonnage (grupa C), Activus (A/B) – oścista, Faunus (A), Cecilius (B), jęczmień ozimy – dwurzędowa odmiana Ordinale.

Zapowiedź nowości

- W 2018 spodziewamy się polskiej rejestracji dwóch nowych odmian kukurydzy Brigado oraz Ligato oraz jednej odmiany soi: Regina. Z nowości w krajowym rejestrze powinny pojawić się także takie odmiany pszenicy ozimej jak: Tonnage (C), Cecilius B (oścista), Activus (A/B) oścista, Faunus (A) – wspominał na konferencji Daniel Niewińki dyrektor ds. marketingu. Niewiński wspomniał także na konferencji o nowej aplikacji: Saatbau Profit Manager, która zdobyła złoty medal na targach Polagra Premiery. Aplikacja ta pomaga w zarządzaniu produkcją.

Najważniejsze inwestycje

Zakład Przerobu Nasion w Oławie jest jednym z najnowocześniejszych jakim dysponuje obecnie Spółka. Położony pod Wrocławiem zakład przerabia rzepak, jęczmień soję oraz groch siewny. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi 4000 m2, a w silosach do dyspozycji jest 2500m3.
- W latach 2016 i 2017 zakład przeszedł gruntowną modernizację oraz przebudowę, dzięki którym stał się jednym z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Polsce – mówiła Katarzyna Macała dyrektor zakładu w Oławie. Obecna linia do produkcji soi posiada bardzo wysoką wydajność sięgającą 10t/h. Umożliwia to produkcję nasion najwyższej jakości i czystości w przedziale 99,7 – 100 proc. Linia ta wyposażona jest w nowoczesny sortownik optyczny. Jest to komputer wyposażony w kamerę i zestaw luster, gdzie „zdolność widzenia” kolorów tego urządzenia jest porównywalna do widzenia ludzkiego oka (16 mln kolorów). Natomiast program operacyjny pozwala na wykrycie kształtu i analizowanie powierzchni nasion. Linię technologiczną wyposażono także w zaprawiarkę porcjową. Pozwala ona na bardzo precyzyjne umieszczenie odpowiedniej dawki szczepionki na odpowiedniej porcji nasion oraz dawkowanie składników inokulacji w wymaganych odstępach czasowych. Dla zapewnienia najwyższej trwałości szczepionki „inokulowanie nasion” odbywa się najbliżej terminu siewu.

Teoria w praktyce

Na koniec konferencji, szczegóły na temat wszystkich zakładów przerobu nasion, oraz strukturę organizacyjną poszczególnych zakładów należących do Spółki omówił Krzysztof Kwietniak – dyrektor zakładu w Środzie Śląskiej. Kwietniak oprowadzał także dziennikarzy po najważniejszym dla spółki zakładzie, omawiając wybrane rozwiązania technologiczne oraz logistyczne związane z obróbką nasion kukurydzy.