Na tegoroczną wiosnę Grupa Azoty Zakłady Chemiczne POLICE S.A. przygotowały bezchlorkowy nawóz kompleksowy z mikroskładnikami, czyli Polifoskę Start o formule NPK(MgS) 12-11-18-(2,7-26).

Azot w nawozie jest w dwóch formach: amonowej i amidowej, fosfor i potas w formie siarczanu potasu. Poza podstawowymi składnikami nawóz ten jest bogaty w niezbędny roślinom magnez i siarkę oraz ważne mikroskładniki, w nawozie występuje: bor (B)-0,015 proc, żelazo (Fe)-0,5 proc., cynk (Zn)-0,02 proc.

Azot w formie amonowej nie ulega wymywaniu z gleby, jest wolno pobierany przez rośliny, wspomaga pobieranie fosforu i ogranicza nadmierne pobieranie potasu. Fosfor w formie fosforanu amonu jest najlepiej przyswajalną formą tego składnika. Potas w formie siarczanu jest szczególnie polecany pod rośliny ujemnie reagujące na nadmiar chlorków. Taki skład chemiczny, w tym zawartość podstawowych mikroskładników, powoduje dobre ukorzenienie roślin, prawidłowy rozwój rośliny od okresu powschodowego i zwiększa ich odporność oraz poprawia wartość biologiczną, walory smakowe plonu, a także wygląd roślin.

Nawóz dedykowany jest do stosowania wiosennego i latem, do końca sierpnia. Szczególnie polecany pod rośliny bardzo wrażliwe na chlorki, jak np: tytoń, borówka, czy chmiel i względnie wrażliwe na chlorki: ziemniak, słonecznik, groch. Najwyższą efektywność uzyskuje się stosując Polifoskę Start wiosną, 10-14 dni przed siewem lub sadzeniem roślin, mieszając z glebą na głębokość 10-20 cm.

Nawóz ten można stosować także wiosną, pogłównie na rośliny ozime. Uprawy wieloletnie też nawozić wiosną. Polifoskę Start można mieszać bezpośrednio przed rozsiewem z mocznikiem, saletrą amonową i z saletrzakiem, a w dowolnym czasie z siarczanem potasu.