Minister rolnictwa Grzegorz Puda zwrócił się o interwencję Komisji Europejskiej w sprawie rosnących cen środków produkcji rolniczej, zwłaszcza nawozów. Wzrost cen nawozów związany jest z ceną gazu, która – jak zaznaczył minister – rok do roku wzrosła aż o 941 proc. Ceny gazu uległy znacznemu zwiększeniu na rynku światowym.

W Polsce dwie duże firmy produkują nawozy: Grupa Azoty i Anwil. W Grupie Azoty produkcja utrzymuje się na poziomie ok 5 mln ton nawozów rocznie. Anwil produkuje ok mln ton a dodatkowo chce zwiększyć możliwość produkcji o kolejne pół miliona ton rocznie.

Czytaj więcej na portalu Sady Ogrody! 

AKTUALIZACJA

Resort rolnictwa informuje, że powyższa rozmowa dotyczyła możliwych scenariuszy rozwiązania trudnej sytuacji na rynku nawozów i odbyła się pomiędzy ministrem rolnictwa oraz ministrem aktywów państwowych.  

 - Spotkałem się z wicepremierem Sasinem. Rozmawialiśmy o różnych rozwiązaniach, które mogłyby pozwolić na obniżkę cen nawozów na około 30 proc. – skomentował Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda.

Redakcja Farmera skierowała pytania do Anwilu dotyczące sytuacji na rynku nawozów i skomentowanie dalszego rozwoju sytuacji.

AKTUALIZACJA (14.10.2021r.)

Odpowiedź spółki Anwil:

Ceny nawozów niezmiennie kształtują się przede wszystkim w oparciu o ciągle rosnące na międzynarodowym rynku ceny gazu ziemnego, który stanowi ponad 70% kosztów produkcji, szczególnie nawozów azotowych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy cena gazu w taryfach dla odbiorców przemysłowych, co warto podkreślić, że nie mówimy tu o stawkach dla klientów indywidualnych, ale dla sektora przemysłowego, zmieniała się kilkukrotnie. Od stycznia do połowy września 2021 roku notowania surowca wzrosły dla nas o ponad 200 procent. Z kolei porównując ceny z września tego roku z analogicznym okresem w 2020 roku, gaz podrożał aż 6-krotnie. Bezpośrednio przełożyło się to na wzrost kosztów produkcji i notowań m.in. amoniaku oraz saletry i saletrzaku. Obecna sytuacja na międzynarodowym rynku nawozowym, jest bez precedensu, gdyż pod znakiem zapytania stanęła opłacalność produkcji.