• Dynamicznie wzrosły ceny nawozów w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
  • Przedstawiamy zestawienie w oparciu o informacje z kilku firm dystrybucyjnych, z różnych regionów kraju. Ceny są uśrednione, podane w zł/t netto. Za worki typu big-bag.
  • Cena fosforanu amonu od stycznia 2020 r. praktycznie się podwoiła.

Sytuacja na rynku surowców rolnych w tym roku jest bardzo dynamiczna. Ceny są wyższe niż w latach poprzednich i według zapowiedzi ekspertów wiele wskazuje na to, że pozostaną wysokie w ciągu najbliższych miesięcy.

Niestety zysk ze sprzedaży płodów rolnych mogą pochłonąć rosnące z miesiąca na miesiąc ceny środków produkcji, zwłaszcza nawozów mineralnych. Te w ciągu ostatnich sześciu miesięcy zaliczyły ogromne podwyżki.

Ceny nawozów mineralnych w 2021 r.

Nie będziemy się rozpisywać w tym artykule na temat powodów tak wysokich podwyżek (to jest temat na następny tekst). Po prostu przedstawimy liczby, które nie są optymistyczne.

Poniżej prezentujemy zestawienie cen przykładowych nawozów mineralnych w zależności od terminu ich zakupu. Wybraliśmy krótki przedział czasowy, bo styczeń 2020 r., styczeń 2021 r. i czerwiec 2021 r. W ciągu tych osiemnastu miesięcy widać jednak, jak bardzo zmieniły się ceny tych produktów w Polsce. Zwłaszcza znaczący jest ostatni okres sześciu miesięcy (sprawdź tabelę).

Trzeba zaznaczyć, że na finalną cenę, którą płaci rolnik, składa się wiele czynników. Jet to po pierwsze właśnie termin zakupu, po drugie miejsce zamieszkania (koszt transportu), po trzecie wielkość partii, wielkość opakowania, ale też i historia współpracy z gospodarstwem. Czy wreszcie firma od której kupujemy produkt i jego producent.

My przygotowaliśmy zestawienie w oparciu o informacje z kilku firm dystrybucyjnych, z różnych regionów kraju. Ceny są uśrednione, podane w zł/t netto, za worki typu big-bag.

O ile zmieniły się ceny nawozów mineralnych (2020-2021)

Z naszych obserwacji wynika, że w przeciągu ostatniego półtora roku najbardziej podrożały ceny fosforanu amonu. Od stycznia 2021 r. aż o 920 zł na tonie netto, a od początku 2020 r. o 1350 zł.

Znacznie podrożał też mocznik, który od sierpnia nie będzie mógł być wykorzystywany w tradycyjnej formie. Teraz jego cena zbliża się do 2 tys. zł/t netto, a jeszcze w styczniu kształtowała się na poziomie 1500 zł/t netto. Znaczne podwyżki dotyczą też wybranych nawozów wieloskładnikowych, o blisko 400 zł na tonie w ciągu 18 miesięcy.

W wypadku saletry amonowej i RSM nie odnotowano już tak spektakularnych wzrostów, bo te produkty podrożały w ciągu ostatniego pół roku o odpowiednio 130 i 235 zł na tonie netto. Ale to też bardzo dużo.

Sól potasowa kosztuje obecnie ok. 1560 zł/t netto. Ale wiele wskazuje, że w najbliższym czasie z powodu zakazu importu z Białorusi, cena tych produktów jeszcze wzrośnie.

A Wy ile płaciliście za nawozy i ile kosztują w Waszych punktach obecnie?