• Z tego artykułu dowiesz się, jakie są obecnie ceny nawozów potasowych - sól potasowa, KornKali, siarczan potasu czy azotan potasu.
  • Nawozy potasowe są o przynajmniej kilkaset złotych za tonę droższe niż w lutym br.
  • KornKali znaleźliśmy w jednym z punktów sprzedaży nawozów Krajowej Grupy Spożywczej.
  • Azotan potasu podrożał od lutego średnio o 2400 zł/t.
  • Chcesz otrzymywać podobne, bezpłatne informacje? Jeśli tak, to już dziś zapisz się na nasz codzienny newsletter.

Polihalit, z którego pozyskuje się siarczan potasu, wydobywa się głównie w Niemczech i Rosji, podobnie jak sól potasową, której złoża znajdują się również na Białorusi. Stąd wniosek, że przyczyn aktualnych zawirowań na polskim rynku nawozów potasowych można raczej dopatrywać się w sytuacji politycznej. Sprawdziliśmy, jakie nawozy potasowe są obecnie dostępne i na jakim poziomie kształtują się ceny. Warto zaznaczyć, że często w magazynach dystrybutorów dostępne są tylko najmniejsze opakowania, a więc worki 25- i 50-kilogramowe.

Znaczenie potasu

Potas jest jednym z makroelementów kluczowych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Odpowiada za choćby gospodarkę wodną, transport składników pokarmowych czy syntezę białek. Bierze też udział w regulowaniu działania aparatów szparkowych, co bezpośrednio ma wpływ na intensywność fotosyntezy, a więc najważniejszego procesu mającego miejsce w organizmach roślin. Nie bez znaczenia jest też zwiększenie odporności na czynniki stresowe w warunkach zaspokojenia zapotrzebowania na potas. Z tego względu nie możemy sobie pozwolić na tłumaczone drożyzną zaniechanie nawożenia tym pierwiastkiem.