Cynk przyczyni asie do zmniejszenia kosztów produkcji kukurydzy, a dzisiaj ekonomia to jeden z podstawowych czynników determinujących uprawę. Dlaczego? Ponieważ odgrywa zasadniczą rolę w przemianie materii, bierze też udział w różnych procesach enzymatycznych i syntezie białek. Tym samym zwiększa to znacznie odporność na suszę i choroby oraz efektywność nawożenia azotem. Nawożenie cynkiem umożliwia uzyskanie porównywalnych, a niekiedy nawet większych plonów przy niższym poziomie nawożenia azotem.


Objawy niedoboru cynku widoczne są zwłaszcza na tych uprawach, które były wysiane na glebach o niskiej zasobności w przyswajalny składnik. Widoczne też są na glebach o wysokim odczynie, o pH powyżej 7, a także dużej zawartości substancji organicznej i wysokiej zawartości fosforu. Objawy są szczególnie widoczne podczas chłodnej i wilgotnej pogody, zwłaszcza zimnej wiosny. Co jest tego przyczyną? Podczas niskich temperatur następuje słaby rozwój systemu korzeniowego, prze to rośliny nie mogą efektywnie pobierać składników pokarmowych z głębszych warstw gleby.

Oznakami niedoboru tego mikroskładnika pojawia się w postaci rozległych białych lub biało-żółtych pasów po obu stronach głównego nerwu liścia. Czasem nawet występują żółte lub białe zabarwienia całej powierzchni najmłodszych liści, przy czym nerw środkowy pozostaje zielono zabarwiony. Dodatkowo skracają się międzywęźla, a w późniejszych fazach rozwojowych pojawiają się nekrozy na starszych liściach, czerwono-brązowe przebarwienia na roślinie, opóźnia się wyrzucanie wiech i kwitnienie, a nasiona są barwy szarej.


Już od samych wschodów należy dostarczyć kukurydzy ten mikroskładnik. Można go zastosować w uprawie na wiele sposobów. Jednym z nich jest aplikacja doglebowa w nawozach stałych (w nawozach podstawowych, które wzbogacone są w ten pierwiastek), ale również doglebowo w formie oprysku na glebę i dolistnie.


Nawożąc doglebowo należy zwiększyć kilka a nawet kilkanaście razy ilość składnika niż to wynika z jego pobrania przez roślinę. Na tonę ziarna kukurydza pobiera średnio 40 g cynku. Natomiast przedsiewne (jeszcze w niektórych regionach kraju roślina nie została wysiana) nawożenie, jak również w początkowych fazach wzrostu do 4 liści, pierwiastek ten stosuje się w formie tlenku cynku lub siarczanu cynku. Podczas aplikacji w postaci oprysku dawki można znacznie zmniejszyć. W fazie 8-10 liści kukurydzy powinno się stosować nawozy o szybkim działaniu, np. chelaty cynkowe. Dokarmianie nawozami płynnymi wykonuje się najczęściej stosując dwukrotnie zabieg w fazie 6-8 liści i 10 dni później. Można aplikować łącznie z 6 proc. roztworem mocznika i 5 proc. magnezu.