Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, dlatego już dzisiaj zapraszamy na nasze konferencje regionalne, które będę organizowane w styczniu i lutym 2020 r.

Jednym z tematów poruszanych podczas spotkań z rolnikami w poszczególnych województwach będzie bardzo ważny ostatnio „Deficyt wody, a nawożenie azotem”. Nie zabraknie zatem odpowiedzi na pytania jak nawozić azotem, gdy brakuje wody w glebie: jaką formę azotu wybrać i na jakie składniki drugoplanowe warto zwrócić uwagę.

To ważne zagadnienie przedstawi dr hab. Witold Szczepaniak, adiunkt z Zakładu Podstaw i Systemów Nawożenia, Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, który osobiście poinformował o czym konkretnie będzie mówił na konferencjach Przez Innowacyjność do Sukcesu 2020.

- Miniony sezon wegetacyjny po raz kolejny dobitnie pokazał, że nadrzędnym czynnikiem produkcji a tym samym limitującym plony roślin jest woda. Trzeba wiedzieć, że każdy składnik pokarmowy, w tym azot który jak wiadomo w największym stopniu wpływa na plon aby mógł być pobrany przez roślinę musi się wpierw rozpuścić w roztworze glebowym - gdyż rośliny „piją a nie gryzą”. Zatem w miarę możliwości należy zrobić wszystko aby efektywnie gospodarować wodą, którą mamy do dyspozycji, tj. zarówno z zapasów glebowych, jak i bieżących opadów – przybliżył konferencyjną tematykę dr hab. Szczepaniak.

Jak dodał, planując nawożenie azotem należy mieć na uwadze, że wysoką produktywność wody można uzyskać tylko w przypadku wysokiej efektywności nawożenia tym składnikiem.

- Przed wiosennym nawożeniem azotem warto przeprowadzić analizę czynników, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ zarówno na pobieranie tego składnika z gleby, jak i przetwarzanie go w plon. Gdyż pozwoli ona nie tylko na poprawę efektywności nawożenia azotem ale jak już wspomniano przyczyni się do wzrostu produktywności wody. Reasumując powyższe rozważania w czasie wykładu postaram się udzielić odpowiedzi na pytanie: Jak gospodarować azotem (również innymi składnikami pokarmowymi) z suszą w tle? – podkreślił.

To już dziewiąta edycja konferencji Przez Innowacyjność do Sukcesu.

W 2020 r. zapraszamy na siedem spotkań:
- 23 stycznia - Zamek Gniew, Gniew, (woj. pomorskie),
- 28 stycznia - Jasek Premium Hotel Wrocław, Wrocław (woj. dolnośląskie),
- 30 stycznia - Hotel Remes, Opalenica (woj. wielkopolskie),
- 11 lutego - Hotel Artis, Sitaniec k. Zamościa (woj. lubelskie),
- 20 lutego - Pałac Łazienki II, Ciechocinek (woj. kujawsko-pomorskie),
- 25 lutego - Hotel Anders, Stare Jabłonki (woj. warmińsko-mazurskie),
- 27 lutego - Hotel Dworek Tryumf, Księżyno (woj. podlaskie).

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Warunkiem uczestnictwa jest dokonanie wcześniejszej rejestracji online. Zarejestruj się TUTAJ.