Uroczysta gala i prezentacja produktów odbyła się 11 stycznia 2022 r. w Serocku pod Warszawą. Relacja z wydarzenia poniżej.

Teraz bliżej przyglądamy się zaprezentowanym produktom. Nowością, które pokazała firma Timac Agro Polska.

Biostymulatory, co to takiego?

Biostymulatory, jak przypomina producent, to substancje i/lub mikroorganizmy, których funkcją po zastosowaniu na rośliny lub ryzosferę jest stymulacja naturalnych procesów, które promują i poprawiają wchłanianie lub wykorzystanie składników odżywczych. Ale również tolerancję na stresy abiotyczne, jakość lub plon uprawy, niezależnie od obecności składników odżywczych.

- Biostymulatory nie zastępują nawozów, są stosowane jako uzupełnienie, aby pomóc roślinie lepiej radzić sobie z zagrożeniami klimatycznymi – zimno, upały, nadmiar wody itp. Pozwalają roślinie być w najlepszym stanie fizjologicznym – podaje firma.

Czym jest gama DNA Performance od Timac Agro? – Skupia ona szereg preparatów o innowacyjnym i szerokim oddziaływaniu na tradycyjne uprawy polowe i specjalistyczne. Łączy w sobie praktyczność i poręczność nawozów dolistnych z dobroczynnym działaniem biostymulatorów. Gdyż preparaty z tej gamy, z jednej strony dostarczają składniki pokarmowe, a z drugiej zaawansowane kompleksy biotechnologiczne – informuje producent.

Sprawdź środki produkcji na Giełda Rolna.

Produkty DNA Performance – po kolei

Astelis zawiera kompleks biostymulujący oparty o bioaktywne peptydy wpływające na gospodarkę hormonalną roślin. Ma działanie nalistno-doglebowe z przeznaczeniem do zastosowania we wczesnych fazach rozwojowych wszystkich gatunków zbóż i kukurydzy. – Pozwala na zoptymalizowanie wzrostu oraz na utrzymanie optymalnej liczby źdźbeł w każdych warunkach. Polecany jest zarówno na plantacjach wymagających dokrzewienia, jak również w uprawach nadmiernie rozkrzewionych – podaje Timac Agro.

Genaktis to płynny nawozów o działaniu biostymulującym zawierający opatentowane wyciągi roślinne i z alg brunatnych, wspomaganych zestawem makro i mikroelementów oraz krzemionkę. – Zamiast dostarczać roślinom „gotowe” składniki Genaktis wpływa na ekspresję genów je produkujących prowadząc do naturalnego wytworzenia określonych białek. Ekspresję genów, a wiec przepisanie informacji zawartej w DNA – poinformowano. Zdaniem firmy, produkt ten wpływa na biosyntezę fitolitów, aktywność szlaków metabolicznych i aktywację genów aktywności fotosyntetycznej? Genaktis można stosować we wszystkich uprawach rolniczych. Szczególnie polecany jest w kukurydzy w fazie 6-9 liści, w rzepaku – od początku wydłużania pędów do opadania pierwszych płatków, w zbożach – od drugiego kolanka do fazy liścia flagowego, w buraku – kiedy zakrywa międzyrzędzia i w ziemniaku – od początku kwitnienia. Aplikować go można też w lucernie – na 10 dni po każdym pokosie oraz w soi i słoneczniku.

Irys, jak informuje producent, nie jest to po prostu nawóz, a jest to biostymulator odżywczy o wysokim stopniu zaawansowania. Jest on skomponowany z wykorzystaniem substancji humusowych, ekstraktów roślinnych oraz aminokwasów. Zawiera w swoim składzie również tradycyjne składniki nawozu, a więc makro i mikroelementy. Irys może być stosowany we wszystkich uprawach dwuliściennych oraz warzywach. Okres, w którym wykazuje największy efekt działania to wczesne fazy wzrostu. W uprawie rzepaku aplikuje się go wiosną - w czasie wzrostu wydłużeniowego pędu. W buraku cukrowym - w fazie 6 liści, wpływając na okres intensywnego wzrostu korzenia oraz magazynowania cukrów. W uprawie ziemniaka - we wcześniejszych fazach, aby uzyskać jak największą liczbę stolonów.

Kaoris to nawóz biostymulujący wyprodukowany na bazie ekstraktów roślinnych oraz z alg brunatnych. Dedykowany jest dla upraw specjalistycznych: sadów, plantacji owoców jagodowych, winnic oraz warzywom. Produkt ten stymuluje ekspresję genów regulujących wiele funkcji komórkowych, które odpowiadają za parametry związane z jakością i trwałością owoców.

Seria Seactiv

Seactiv to grupa sześciu produktów, gdzie każdy przeznaczony jest pod różne uprawy i inne fazy wegetacji. Należy do niej: Sectiv Tonic, Seactiv Vital, Seactiv Gold, Seactiv Leos, Seactiv Axis, Seaktiv Elite.

Produkty te oprócz biostymulatorów zawierają również makro i mikroelementy w zależności od swojego przeznaczenia. – Mają jednak wspólny cel. Zapewnić intensywny wzrost niezależnie od warunków środowiskowych oraz zagwarantować rolnikom uzyskanie zadowalającej rentowności z każdego uprawianego hektara ziemi – podaje Timac Agro.

Jak informuje producent, seria ta ma wspomóc roślinę w momencie stresu abiotycznego, gdyż w takich warunkach dochodzi do tracenia turgoru w komórkach, po aplikacji środkiem, komórka zostaje wysycona osmolitami, stąd proces ten zachodzi nie tak nagle i skokowo. - Poza tym Seactiv wpływa na wychwytywanie wolnych rodników, które powstają w wyniku stresu. Wspiera procesy fotosyntezy, jak również wpływa na wyższą efektywność nawożenia podstawowego – podnosi firma.