Co w wypadku innych środków produkcji? - Co do cen środków ochrony roślin to będą nieznacznie rosnąć zgodnie z długookresowym trendem - zauważa Zalewski.

Nieststy ceny nawozów są nadal bardzo drogie i jak widać na załączonym rysunku od 2010 r. cały czas wzrastają. 

- W kolejnych miesiącach 2013 r. ceny nawozów mineralnych w warunkach okresowego spadku popytu powinny nieznacznie zmaleć. Zwiększonego popytu na nawozy mineralne i wzrostów ich można oczekiwać pod koniec roku, kiedy rozpoczną się wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników - uważa przedstawiciel IERiGŻ.

Naukowiec podaje, że w lipcu popyt na nawozy mineralne wciąż był niewielki, co spowodowało spadek ich średnich cen (o 0,8 proc.). Najbardziej potaniał superfosfat (o 2 proc.) potrójny oraz nawozy azotowe: saletrzak i saletra amonowa (o 1,2 proc.).

Jak przypomina ceny nawozów mineralnych w maju 2013 r. r. były średnio o 0,3 proc. niższe niż przed rokiem, przy czym mocznik podrożał o 3 proc., a sól potasowa potaniała o 4,8 proc.
W lipcu 2013 r. wyraźnie wzrosły ceny nawozów wapniowych ( o 4,6 proc.). Obecnie są one o 6,4 proc. wyższe niż rok temu.