PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Ekonomista wyjaśnia, co oznacza dla rolników 0 proc. VAT na nawozy

Ekonomista wyjaśnia, co oznacza dla rolników 0 proc. VAT na nawozy
0 proc. VAT na nawozy dla rolników ryczałtowców i vatowców, fot. Shutterstock

11 stycznia został przedstawiony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, który ma wprowadzić 0 proc. VAT m.in. na nawozy. Kto na nim skorzysta, a kto nie, wyjaśnia dla farmer.pl specjalista dr Michał Gazdecki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na ten temat wypowiedziała się też Krajowa Rada Izb Rolniczych.Jak już pisaliśmy, trwają prace nad projektem obniżenia stawek VAT, który, co można przeczytać w tekście poniżej, nie zawiera oceny skutków regulacji. Projekt dotyczy nie tylko nawozów, ale też mówi o środkach ochrony roślin, a także wymieniane są zboża. Sprawę będziemy wyjaśniać w kolejnych artykułach.  

Zerowa stawka VAT na nawozy, ale też i na środki ochrony roślin 

Proponuje się w nim m.in. obniżenie stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r. na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8 proc. do stawki 0 proc.

Co ciekawe, jak informuje PAP, obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc. jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

Więcej o cenach płodów rolnych na portalu Giełda Rolna. 

W sieci się wręcz zagotowało. Pisaliśmy już na farmer.pl, jak ta proponowana zmiana oceniana jest przez rolników. Teraz poprosiliśmy o komentarz specjalisty, dr Michała Gazdeckiego z Katedry Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Ceny nawozów wysokie

- Rynek nawozowy od ubiegłego roku budzi wiele emocji ze względu na wzrost cen tych środków produkcji – wszystkiemu winna jest skala tego wzrostu oraz krótki czas, w którym miał on miejsce. Dodatkowo sytuację zaognia wyjątkowo niestabilna sytuacja rynkowa, która bardzo utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej – przypomina specjalista.
Obecna sytuacja na rykach rolnych jest niekorzystna dla wszystkich uczestników rynku.

- Brak pewności planowania, zatory płatnicze, ryzyko inwestowania są to problemy, z którymi musza się teraz mierzyć rolnicy, firmy handlowe, firmy przetwórstwa żywnościowego. Na przykład, wzrost cen zbóż może cieszyć rolników, którzy specjalizują się w produkcji roślinnej, ale oznacza wyższe koszty dla producentów żywca. Rynki są obecnie rozchwiane i przyjdzie nam jeszcze poczekać zanim zaczną się stabilizować – mówi dr Michał Gazdecki.

Sposób rozliczenia VAT a zerowy VAT na nawozy

I wyjaśnia, w jaki sposób zerowa stawka VAT może wpłynąć na ceny nawozów. - W dużym skrócie, można oczekiwać pewnego spadku cen, jego skala nie będzie raczej znacząca. Trzeba też wziąć pod uwagę, w jaki sposób dany rolnik rozlicza podatek VAT. Musimy pamiętać, że VAT jest podatkiem, który z założenia obciąża głównie konsumpcję, a powinien być „neutralny” dla przedsiębiorców – wyjaśnia dr Gazdecki.

W działalności rolniczej funkcjonowanie podatku VAT jest specyficzne.

- Tak zwany rolnik ryczałtowy sprzedając produkty ze swojego gospodarstwa do ceny sprzedaży dolicza określoną stawkę podatku VAT (co jest korzystne dla rolnika), natomiast przy zakupie środków produkcji, rolnik „opłaca” podatek VAT uwzględniony w ich cenie. W tej sytuacji rolnicy nie prowadzą już żadnych rozliczeń z urzędami skarbowymi, co upraszcza prowadzenie działalności. Zerowa stawka VAT może być korzystna dla rolników ryczałtowych – podatek nie będzie dodatkowo powiększał ceny. Oddzielnym tematem jest natomiast to, jak będą zmieniały się ceny rynkowe nawozów w najbliższych miesiącach – mówi o zerowym VAT dla nawozów dr Michał Gazdecki.

Wielu rolników rozlicza jednak podatek VAT na zasadach ogólnych.

- W tym przypadku, sprzedając produkty z gospodarstwa rolnik uzyskuje podatek należy. Natomiast kupując środki produkcji opłaca VAT naliczony. Kwota rozliczenia z urzędem skarbowym to podatek VAT należny pomniejszony o podatek VAT naliczony. W dużym skrócie rolnik, który dużo kupuje odprowadza mniej podatku VAT. Zerowy VAT na nawozy spowoduje zmniejszenie kwoty podatku naliczonego, który jest korzystny dla rolnika bo redukuje kwotę, którą należy odprowadzić do urzędu skarbowego. Tak więc dla rolników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych proponowana zmiana może nie być korzystna – wyjaśnia dr Michał Gazdecki.

Co na to organizacje rolnicze?

- W związku z zapowiedzianym przez Rząd RP obniżeniem podatku VAT do zera od nawozów i z 23% do 8% od paliw, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, po przeanalizowaniu ewentualnych skutków ww. działań, wystąpił do Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka wskazując, że dla rolników tzw. „watowców” rozwiązania te nie będą korzystne – podał KRIR.

Jak dalej poinformował, znaczna grupa rolników producentów nie będzie mogła odliczyć od podatku poniesionych wydatków. W praktyce oznacza to, że rozwiązanie tarczy antyinflacyjnej, które ma w założeniu przeciwdziałać skutkom podwyżek cen m.in. nawozów sztucznych, w rzeczywistości nie okaże się możliwe do wykorzystania dla rolników rozliczających podatek VAT.

Zdaniem samorządu rolniczego, aby zaproponowane rozwiązanie miało korzystny skutek należałoby wprowadzić zerową stawkę VAT na sprzedaż płodów rolnych.Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (264)

 • AmbrozyK 2022-01-23 13:46:41
  Suski powiedział, że firmy urzęy itp mają gas sprzedawany poniżej ceny rynkowej, czegos nie kumam? czy grupa azoty to nie jest polska sp strategiczna? czyli jezeli bytylko chcieli pomogli by obnizyć ceny sprzed roku (juz ceny spadły sprzed roku) dają nadzieje aby kupowac ja co roku a póznie UE nie dała!!!! celowe zaplanowane dymanie i wprowadzanie biedy!
  • marcin 2022-01-23 21:13:22
   Udziałowcem Grupy Azoty jest w niespełna 20% żydowski przywódca wieczysław kantor, razem z innymi rosyjskimi oligarchami są też właścicielami PhosAgro, prawdopodobnie grupa phosagro nie będzie najeżdżała na rynek europejski ze swoimi nawozami jak ceny pozostaną wysokie, w przeciwnym razie zdominuje rynek Polski swoimi nawozami w niskich cenach. Co to oznacza dla rolników - w pierwszym roku może dwóch latach rosyjsko - żydowskie nawozy zdominują rynek polski i europejski. Wykluczą przez wysokie opłaty emisyjne co2 (które rosji i chin nie dotyczą) Polskie i europejskie fabryki nawozowe które ogłoszą upadłość, zostaną zamknięte. A ty rolniku za 3 lata nie kupisz nawozu, bo nikt go ci nie sprzeda, bo nikt go nie będzie miał, kupisz za to kiełbasę z rosji, chleb z chin. I czyja to będzie wina, nie rządu bo ten zmienia się co jakiś czas, tylko twoja, tak właśnie twoja wina bo od kilku lat kupowałeś ruski nawóz, bo był tańszy, kupowałeś importowaną śrutę sojową, brałeś rzeczy do produkcji z całego świata i teraz śmiesz się obrażać na to że Polskiego nawozu nie możesz kupić bo drogi, to kuźwa kup se chiński, ruski, litewski, niemiecki i nie pitol że ci źle, gdzie byłeś do tej pory?
   • AmbrozyK 2022-01-23 22:04:10
    na polu orałem! dziekuję za odpowiedz 20%..... PiS mówił krzyczał ze to polskie zakłady!!! to wyjaśnia sprawe!!! kupowałem zawsze polski niby polski nawóz! ale teraz nie gdyz mam pola poorane i tak zostanie niestac przy takich cenach!!! za 3 lata to człowiek z głodu kipnie!!! ale sprawdzę te 20% grupy azoty !! ORLEN tez sprzedany!!!! nic juz polskiego tu niema"(((
 • Piotr 2022-01-18 09:11:23
  A co dla rolników którzy nie rozliczają się z skarbówka? Nie są VAT owcami?
  • Darek 2022-01-18 21:40:23
   No przecież napisano że zerowy vat na nawozy i z 23 do 8 na paliwo. Na rna razie to vatowcy nic nie otrzymali
 • Rolnik 2022-01-16 20:31:53
  Prawda jest taka, że rząd chce pokazać przed pozostałymi obywatelami jak on wielce wspiera rolników. Jak znów rolnicy wielce wzbogacą się, bo nie muszą płacić VAT. Podobnie jest z Kristen... Wielce państwo dopłaca do składek,ale nikt już nie wspomni, że dostając emeryturę z KRUSu to jest kwota niecałe 1000zl, a będąc opłacany ZUSie to otrzymuje się około 2000zl. Oczywiście to tak w przybliżeniu i to tylko jest dla porównania. Wracając do tematu... Wśród rolników jest dużo osób co rozlicza się VAT i w sumie jeszcze dodatkowo dopłaca do tego interesu, bo będą musieli zapłacić za sprzedaż swoich płodów rolnych. Za sprzedaż mleka, sprzedaż trzody lub bydła, sprzedaż zboża.... Za to wszystko trzeba zwrócić podatek. Ten temat można wałkować długo,ale tak naprawdę to budżet państwa na tym jeszcze zarobi.
  • mnemonic222 2022-01-18 19:10:04
   Pracuj i opłacaj składki to będziesz miał emeryturę, a nie wegetujesz na socjalu i jeszcze płaczesz i się porównujesz z pracującymi.
   • Darek 2022-01-18 21:44:39
    A od kiedy rolnictwo to socjal? Akurat pracy to na wsi jest wiěcej niż w innych pracach a rolnicy często pracują po "dwie zmiany" bez dni wolnych, urlopów itp. To nie ośmieszaj się twierdząc że rolnicy to nie pracują
 • rolnicy 2022-01-16 16:18:06
  nie sprzedawać płodów rolnych - trzymać . Chciał rząd locdownu - niech go ma . Lepszy byle jaki towar / na dzisiejsze czasy / niż nic nie warte pieniądze , codziennie tracące na wartości wobec niedolności rządu . Następne zbiory będą o 2/3 niższe , na to nałożyły się określone ośrodki w tym polityka UE i inne wojenki rządu z RB.
  • Darek 2022-01-18 21:45:43
   A jak twoim zdaniem mam nie sprzedawać mleka?
 • erni 2022-01-14 18:25:22
  takie pytanko : jestem rolnikiem ryczałtowym i jesli am być zerow vat na żywnosć to czy ja sprzedając np:zboże to nie dostanę już vat-u 7% który trafiał do mojej kieszeni?
  • Amix 2022-01-14 19:28:26
   Dostaniesz bo VAT od sprzedanych płodów rolnych dla ryczałtowców nie znika
   • I ba 2022-01-14 20:20:03
    Jeśli wprowadzą 0vat na sprzedaż to rolnik ryczałtowy przy sprzedaży również otrzyma kwotę netto. Nieda się pogodzić rolników ruslczaltowych o vatovców.
  • Amix 2022-01-14 23:26:33
   Ryczałtowiec będzie za nawóz płacił cenę netto ale za swoje płody np. zboże dostanie tak jak dotąd cenę brutto czyli z 8% VAT- chyba nie da się jaśniej napisać.
   • Marek 2022-01-15 00:59:32
    Może dokładniej bo 8% jest tylko na rzepak a na zborze 5%
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.