Rośliny wiosną od samego początku muszą być zaopatrzone w odpowiednie ilości azotu w formie azotanowej (NO3-). Dzięki temu możliwa jest szybka regeneracja roślin, bowiem ta forma azotu wpływa na gospodarkę hormonalna roślin. Jednak sam azot to za mało.

Warunki ostatniej jesieni przyczyniły się do wypłukania składników pokarmowych (szczególnie na glebach lżejszych) i dotyczy to nie tylko azotu. Brakuje także potasu, który z kolei warunkuje prawidłową gospodarkę azotem i składnik ten wymaga uzupełnienia. Potas przemieszcza się wolniej niż azot i musi być zastosowany odpowiednio wcześniej (współczynnik dyfuzji potasu wynosi 10-7 cm2/s). Obecny czas jest dobrym momentem do pogłównego nawożenia potasem.

Lustracja upraw pokazała, że rośliny nawet jeśli zbudowały długie korzenie (zboża) to korzenią się płytko pod powierzchnią gleby. Jest to spowodowane wysoką dostępnością wody i brakiem konieczności penetracji gleby przez system korzeniowy w celu jej poszukiwania (organizmy roślinne nie tracą zbędnie energii). Również system korzeniowy rzepaku nie zachwyca, jest płytki i słabo zagęszczony.

Oziminy będą zatem korzystać ze składników w swojej obecnej (płytkiej) warstwie korzenienia i po dotychczasowym wykorzystaniu i wypłukaniu niezbędne jest ich uzupełnienie. Obok potasu warto podać fosfor, który odpowiada za rozwój systemu korzeniowego. Wprawdzie fosfor przemieszcza się jeszcze wolniej niż potas (współczynnik dyfuzji dla ortofosforanów to 10-10 cm2/s), ale uwilgotnienie gleby sprawi, że fosforany zawarte w nawozach fosforowych zdążą przemieścić się w okolice strefy korzeniowej roślin.

Nawożenie fosforem w czasie zimowego spoczynku roślin jest obarczone ryzykiem wówczas, gdy wiosną panuje susza i składnik praktycznie się nie przemieszcza. W takim wypadku rośliny skorzystają z zaaplikowanego fosforu tylko w nieznacznym stopniu. Jednak w tym roku panująca wilgotność gleby jest wystarczająca i wody po zimie w początku wiosny nie powinno brakować.

Za rozwój korzenia obok fosforu odpowiadają także: wapń, potas, magnez, siarka i mikroelementy, których dostateczną ilość także należy zapewnić roślinom. Składniki pokarmowe są niezbędne w momencie ruszenia wegetacji, kiedy rośliny wykazują na nie większe zapotrzebowanie.

Jeśli pozwalają na to warunki (możliwy jest wjazd w pole) przednówek warto wykorzystać na przeprowadzenie zabiegów nawożenia właśnie fosforem i potasem. Oba składniki są niezbędne do uruchomienia azotanów i regeneracji roślin po zimie. Przeciwwskazaniem do zabiegu będą ewentualne obfite opady deszczu przy silnym uwilgotnieniu gleby.

>>>Zapotrzebowanie roślin na potas i fosfor

 

Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl   Rozmawiaj w temacie: nawożenie pszenicy

Rozmawiaj w temacie: nawożenie rzepaku