Firma Gaiago powstała w 2014 roku w pobliżu Combourg w Bretanii (Francja). Siedziba Gaiago znajduje się w Saint-Malo. Firma funkcjonuje już w 10 krajach Europy, gdzie współpracuje z ok. setką dystrybutorów. W terenie działa 40 doradców. Teraz firma jest również w Polsce, działa na rynku od stycznia 2022. 

Co ma do zaoferowania rolnikom? I w jakim kierunku podąża strategia firmy?

- Wydawałoby się, że najważniejsze dla rolnika są ciągnik, sprzęt, ale tak naprawdę to co jest najistotniejsze to jest gleba. Głównym założeniem Gaiago było to aby, skupić się na glebie, na jej życiu biologicznym, a nie na roślinach, tak jak to robi większość firm rolniczych – mówił podczas konferencji prasowej Michel Funfschilling, CEO Gaiago International.

Jak tłumaczył dalej istnieje bowiem realna potrzeba prowadzić wydajne i zrównoważone rolnictwo, aby wyżywić 10 miliardów ludzi. 

Michel Funfschilling, CEO Gaiago International Fot, AK
Michel Funfschilling, CEO Gaiago International Fot, AK

Potrzeba rekultywacji gleb jest ogromna

Europa jest na etapie ma największych strat węgla, to zostało zrobione na podstawie 200 tys. lat jest bezpowrotnie tracone. - Obecnie ¾ terenu Polski to gleby silnie zdegradowane - mówiła natomiast podczas spotkania Kamila Dusza-Załęcka, Country Manager Gaiago Polska. Jak mówiła dalej -A odkąd w Polsce rozpoczęto kultywację gleby zakłada się ,że zawartość próchnicy spadła o 1%, a tylko w ciągu ostatnich 50 lat o 0,5 % .

Slajd z konferencji
Slajd z konferencji

-Rolnictwo dzięki glebie, dzięki próchnicy, która może chłonąć jak gąbka, która poprawia wydajność gleby, może stać się rozwiązaniem negatywnych konsekwencji zmian klimatu – tłumaczyła Dusza-Załęcka.

Kamila Dusza-Załęcka, Country Manager Gaiago Polska Fot. AK
Kamila Dusza-Załęcka, Country Manager Gaiago Polska Fot. AK

Produkty będące w ofercie firmy Gaiago

Na konferencji prasowej firma poinformowała o 4 produktach, które znajdują się w ofercie firmy na polskim rynku. Są to:

FreeN100 – preparat zawierający Azotobacter Chroococcum, bakterie asymilujące wolny azot z powietrza.  

FreePK - preparat dopuszczony do rolnictwa ekologicznego – zarejestrowany jako doglebowy biostymulant, zawierający w swym składzie bakterie Bacillus Mucilaginosus.

Stimulus -z kolei pozycjonowany jest przez firmę jako antystresowy prebiotyk, dostarczający roślinie określonych kwasów organicznych i pierwiastków śladowych.

Nutrigeo - który docelowo ma służyć rewitalizacji gleby. Zdaniem firmy jest to produkt aktywujący funkcjonowanie pożytecznej mikroflory w glebie.

Jakub Gołuchowski (z lewej) oraz Łukasz Peroń, ISV Gaiago Polska
Jakub Gołuchowski (z lewej) oraz Łukasz Peroń, ISV Gaiago Polska

Sekwestracja węgla dźwignią walki ze zmianami klimatu

Firma wchodzi na rynek w ważnym momencie, w trudnym okresie jeśli chodzi o nieustanne rosnące koszty produkcji. Rolników czeka także pewna transformacja, gdyż wkrótce zaczną obowiązywać ustanowione przepisy w ramach nowej WPR na lata 2023-2027, realizować będzie można programy węglowe. Dlatego firma chce również uczestniczyć w tych ważnych dla współczesnego rolnictwa tematach. 

Firma planuje wejść z ofertą dla rolników i Programem Gaiago Carbon (dostępny od stycznia 2023 roku w Polsce).

Carbon Program  to dobrowolne działania mające na celu akumulację CO2 w postaci węgla w glebie i uzyskanie przez rolnika dochodu ze sprzedaży kredytów węglowych, w sprzedaży których pośredniczy Gaiago wraz z Partnerami. 

Jak tłumaczył  Łukasz Peroń z firmy Gaiago, inicjatywy węglowe, będą generować kredyty węglowe. Rolnik wkrótce będzie mógł sprzedawać dzięki wdrożeniu odpowiednich praktyk zdobyte certyfikaty. Dlatego rolnicy będą mogli się zapisywać do programów związanych z rewitalizacją gleby i dzięki temu otrzymywać będą rekompensaty za sekwestrację dwutlenku węgla. 

-Rewitalizacji gleb rolniczych i biologiczna sekwestracja węgla jest główną dźwignią walki ze zmianami klimatycznymi – tłumaczył Peroń.

W przypadku firmy Gaiago produktem flagowym, który zdaniem firmy będzie wspomagał realizację programów węglowych i sekwestrację węgla w glebie jest preparat Nutrigeo. 

Jak tłumaczono na spotkaniu, dzięki przystąpieniu do programu, rolnik może liczyć na wsparcie doradców. Opracowany zostanie 5 letni plan, a na podstawie badań glebowych (3 razy w czasie trwania programu, stan wyjściowy, po 3 latach i po 5 latach) będą weryfikowane wdrożone jego efekty.

 -Chcemy pokazać rolnikom, przedsiębiorstwom, że inwestycja w rolnicze możliwości sekwestracji węgla wszystkim się opłaca – mówiła Kamila Dusza-Załęcka podczas konferencji prasowej.