Jak już informowaliśmy na portalu farmer.pl ceny nawozów w ostatnim czasie bardzo podrożały i nadal pną się w górę.

Drogie nawozy

Rolnicy informują naszą redakcję, ale również komunikują to przez media społecznościowe, że w tym roku ograniczają stosowanie nawozów, właśnie ze względu na ceny.

Poza tym producenci rolni, spotkali się z pogłoskami o tym, że firmy nawozowe (norweska firma nawozowa ogłosiła zmniejszenie produkcji amoniaku) mogą w najbliższym czasie wstrzymać produkcję, ze względu na np. wysokie stany magazynowe, które z powodu mniejszego zainteresowania zakupowego, nie topnieją lub wysokich cen gazu.

Czy tak się rzeczywiście może stać w Grupie Azoty?

- Obecnie produkcja działa w 100 proc. Dodatkowo, część wolumenów kierowanych zwykle na eksport pozostawiamy na rynku krajowym. Podkreślamy również, że na ten moment nie planujemy wstrzymania, ani ograniczenia produkcji nawozów – informuje farmer.pl Monika Darnobyt, rzecznik prasowy Departamentu Korporacyjnego Komunikacji i Marketingu Grupy Azoty.

Mało RSM na rynku

Mimo wysokich cen nawozów występują nadal problemy z ich dostępnością. Pod koniec lipca pisaliśmy o kłopotach z zakupem RSM.

Wówczas producent wyjaśnił nam, że czas ten był okresem w którym realizowane były prace remontowe na instalacjach produkujących m.in. surowce do wytwarzania RSM. Okazuje się, że minęło blisko dwa miesiące i problem nie zniknął. Ponownie zapytaliśmy producenta, dlaczego taka sytuacja ma miejsce.

- Niestety w ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z rekordowymi cenami gazu. Jednocześnie na przestrzeni ostatniego roku mocno wzrosły ceny pozostałych produktów energetycznych. Zarówno gaz, jak i uprawnienia do emisji to główna składowa część kosztów przy produkcji nawozów, stąd też ich wzrost znajduje odzwierciedlenie w ostatecznej rynkowej cenie nawozów nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej i na świecie. Przenosimy koszty cen gazu na cenę nawozów w sposób najmniej bolesny dla ostatecznego klienta. Chwilowe niedogodności w zakresie dostępności nawozów są związane z planowanymi remontami instalacji, które przeprowadziliśmy w lipcu i sierpniu br. – wyjaśnia przedstawicielka Grupy Azoty.