Ceny nawozów w ostatnim czasie zmieniały się jak w kalejdoskopie. Rolnicy, dystrybutorzy i producenci obserwują rynek. Trwa sondowania. A nadal jeszcze wielu farmerów jeszcze nie zakupiło nawozów. Czy w ogóle to zrobią? Nie wiadomo.

Problem z transportem nawozów

Wiosna przed nami. Jak podkreślają sami producenci, ale też i przedstawiciele branży, to może być czas bardzo gorący, bo mogą pojawić się problemy nie tylko związane z ceną, ale i z transportem już zamówionego towaru.

- Warto jeszcze raz podkreślić, że w związku z ograniczeniami produkcji u naszej europejskiej konkurencji od początku 4 kwartału 2021 roku oraz z uwagi na zdecydowanie wyższą ceną nawozów w Europie niż w Polsce, najprawdopodobniej w szczycie sezonu aplikacyjnego na polskim rynku nie będą dostępne w sprzedaży nawozy importowane, które były dostępne w latach ubiegłych – tłumaczy portalowi farmer.pl Monika Darnobyt.

Jak zaznacza, obecna, trudna sytuacja na rynku nawozowym jest konsekwencją kryzysu gazowego w Europie, czyli rekordowo wysokich kosztów gazu, które rok do roku wzrosły o kilkaset procent i wprost przekładają się na koszty produkcji nawozów.

- Udział cen gazu w cenie nawozów azotowych stanowi obecnie 80 proc. technicznych kosztów wytworzenia, a koszty produkcji każdego producenta muszą znaleźć odzwierciedlenie w oferowanych cenach produktów – w tym nawozów. Pomimo dużego ryzyka biznesowego, Grupa Azoty jest jednym z nielicznych koncernów w Europie stale produkujących nawozy, który nie wstrzymał ani istotnie nie ograniczył produkcji w swoich zakładach – dodaje przedstawicielka Grupy Azoty.

W jej opinii, ryzyko biznesowe związane z wysokimi cenami gazu i ich wielką zmiennością powoduje, że największym wyzwaniem dla europejskich producentów nadal pozostaje stałe utrzymywanie produkcji na maksymalnym poziomie.

Na portalu Giełda Rolna jest duży wybór środków produkcji.

- Przy tych historycznie wysokich poziomach cen surowców, wielu europejskich producentów zatrzymało lub ograniczyło produkcję, co najprawdopodobniej wpłynie na zmniejszoną podaż nawozów w sezonie aplikacyjnym – mówi nam Darnobyt.

Cennik nawozów na bieżąco

- Grupa Azoty produkuje nawozy azotowe i wieloskładnikowe na pełnych zdolnościach technologicznych i terminowo realizuje zakontraktowane dostawy do sieci 70-ciu ogólnopolskich autoryzowanych dystrybutorów, a ich pełna lista, z danymi kontaktowymi znajduje się na naszej stronie www.grupaazoty.com – wyjaśnia.

Część dystrybutorów publikuje również swoje aktualne cenniki nawozowe.
- Taki cennik można znaleźć m.in. na stronie internetowej ogólnopolskiego autoryzowanego dystrybutora Grupy Azoty spółki Agrochem Puławy https://agrochem.com.pl/cennik/ - podaje Monika Darnobyt.

Ostatni, aktualny cennik pochodzi z 30 grudnia 2021 r. Saletra amonowa 34,4 proc. N (Pulan) wyceniona jest w nim na 2765-2785 zł/t, siarczan amonu (Pulsar) na 1940-1960 zł/t, RSM 32 proc. N na 2615-2635 zł/t, saletrzak 27 Standard Plus na 2555-2577 zł/t. Więcej w artykule poniżej.