Ceny nawozów, zwłaszcza azotowych, w ostatnim czasie mocno poszły w górę. Jak informuje portal farmer.pl Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w ciągu ostatnich 6 miesięcy (lipiec 2010-styczeń 2011) światowe ceny nawozów wzrosły o 34 proc., w tym fosforan amonu o 29 proc., sól potasowa o 15 proc., superfosfat potrójny o 32 proc., a mocznik o 50 proc. W tym samym czasie ceny zbóż wzrosły o 46 proc.

- Ceny nawozów w Polsce są ściśle uzależnione od cen światowych, więc jest to jeden z powodów wzrostu cen nawozów na krajowym rynku. W okresie przedwiosennym sprzedaż nawozów jest największa, jest to również związane z wypłatą dopłat bezpośrednich na rachunki bankowe rolników - mówi Arkadiusz Zalewski.

Jak długo będzie się utrzymywać taka sytuacja? - Moim zdaniem ceny nawozów w Polsce będą rosły w najbliższych miesiącach, sprzyja temu dobra koniunktura na rynku zbóż oraz rosnące ceny surowców wykorzystywanych do produkcji nawozów. Trend wzrostowy utrzyma się do połowy roku - dodaje Zalewski.