Już niedługo żniwa, a po nich nastąpi najlepszy czas na wykonanie wapnowania. Warto go przeprowadzić na ściernisko. Dlaczego? Ponieważ nie tylko umożliwia to dobre wymieszanie nawozu z glebą podczas uprawek pożniwnych, ale też i jest to odpowiedni czas na wykonanie badania gleby również pod kątem aktualnego odczyny i szybkie zareagowanie na ewentualne (częste) zakwaszenie.

Cena wapna to jedno, a drugie to transport. Średnio kosztuje on 30-40 zł „od t” i jest zróżnicowany np. w zależności od kontrahenta, odległości i wielkości zakupionej partii. Porównanie bieżących cen wapna można sprawdzić na Giełdzie Rolnej.

Zapytaliśmy kilka firm, po jakiej cenie wapno nawozowe, może u nich zakupić rolnik.

W Agro Bakałarzewo działającego głównie na terenie Polski północno-wschodniej kreda granulowa z Koszelowskich Zakładów Kredowych o granulacji 6-9 mm w big-bagach kosztuje 320 zł/t netto (loco Koszelówka – bez transportu), z kolei o granulacji 2-6 mm również w big-bagach – 330 zł/t netto (loco Koszelówka).

- Wapno Morawica węglanowe (loco Morawica) luzem kosztuje 27 zł/t netto. Wapno Lafarge Kujawit luz 42 zł/t netto (loco producent), a wapno nawozowe węglanowe luzem, zawierające magnez Radkowit kosztuje 29 zł/t netto (loco Radkowice). Transport produktu na odległość ok. 100 km kosztuje przeważnie 30 zł/t, ale zwykle jest on wyliczany indywidualnie dla każdego klienta firmy – powiedziała portalowi farmer.pl Sabina Brodawska z Agro Bakałarzewo.

W firmie Agrolok Golub-Dobrzyń za wapno węglanowe z Nordkalk (luzem) trzeba zapłacić 105 zł/t netto (loco Osiek). - Za tzw. Wapniak Koszelowski (kredę granulowaną) w big-bagach po 500 kg rolnik winien zapłacić 375 zł/t netto (loco producent) drobna granulacja, a za grubszą granulacje powyżej 7 mm – 355 zł/t netto. Wapno Morawica kosztuje 50 zł/t netto (loco Morawica) luz. Z kolei za Wapniak Jurajski granulowany 3-6 mm – zapłacić trzeba 395 zł/t netto (big-bag), a za pylisty – 180 zł/t netto (loco Działoszyn) – podkreślił Mieczysław Betlejewski z Agrolok.

Ceny nawozów wapniowych podane są też na stronie sklepów internetowych. Na mabis.pl Wapniak Koszelowski granulat 2-6 w big bag 500 kg kosztuje 320 zł/t netto, ale przy minimalnym zamówieniu 24 ton. Ten sam nawóz, ale już w workach (granulat 2-6 w workach 40 kg na palecie po 1 tona w kapturze ochronnym) jest droższy i kosztuje 390 zł/t netto, co ważne nie ma przy nim adnotacji odnośnie wielkości partii zakupu. Kreda z Dwikóz przy minimalnym zamówieniu za 24 tony w workach 50 kg na palecie, opakowanie big bag kosztuje 330 zł netto. Portal jednocześnie informuje, że po zalogowaniu na stronę dostępny jest cennik z rabatami.

Dodatkowo, co ważne, w przypadku zamówień realizowanych na rzecz przedsiębiorstw produkty z grupy nawozów wapniowych sprzedawane są z 23 proc. stawką VAT, a już w wypadku zamówień realizowanych na rzecz rolników indywidualnych po 8 proc. VAT.