Zainteresowanie badaniami zwiększyło się głównie za sprawą dofinansowania do wapnowania, które wymagało wyników laboratoryjnych. Prócz zobligowanych rolników, pozostają jeszcze ci, którzy z myślą o rolnictwie precyzyjnym i zwiększeniu świadomości potencjału plonotwórczego ziemi korzystają z usług stacji agrochemicznych.

Ceny badań gleby

Laboratoria oferują wiele możliwości pomiaru poszczególnych składników oraz metod, jakimi są wykonywane. To od zlecającego zależy, jakie parametry mają być zbadane.

We wszystkich okręgowych stacjach chemiczno-rolniczych ceny są jednakowe na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Za jedną próbkę uznaje się materiał zebrany z wielu mniejszych próbek z ok. 4 ha pola. Za przebadanie każdej w OSChR ustalone są następujące ceny brutto :

Analiza podstawowa: odczyn pH, zawartość magnezu, potas, fosfor – 13,12 zł
Azot mineralny – 28,12 zł.

W prywatnych firmach agrochemicznych koszty są zróżnicowane. Względem tych z OSChR bywają wyższe - np. badanie podstawowe w jednej z firm to koszt 28 zł. Natomiast azot mineralny kosztuje mniej - 16 zł. Ustalenie cen, odbywa się indywidualnie. Firmy przesyłają spersonalizowaną ofertę pod gospodarstwo – zwykle pod wybrany pakiet.

Za jakie dodatkowe badanie gleby warto zapłacić?

Dla tych, którzy chcą dobrze poznać ziemię, na której pracują istnieje możliwość poddania jej badaniu granulometrycznemu. Dzięki niemu określana jest struktura, w tym nasiąkliwość, napowietrzenie i zawartości materii organicznej - która jest odnawialnym magazynem składników odżywczych.

Cena analizy podstawowej + skład granulometryczny to 50,61 zł w OSChR.

Do tego dochodzą usługi dodatkowe takie jak np. mapa zasobności pola na podstawie zdjęć satelitarnych – na jej podstawie łatwo wywnioskować, gdzie występują różnice jakości gleby na polu.

Wykonanie mapy GPS to koszt 38 zł za 1 roboczogodzinę. Całościowy koszt mapy to 9 zł za jedną próbkę. Natomiast nanoszenie znaków barwy na sporządzoną mapę to 4,5 zł.

Wysokie ceny nawozów sprawiły, że coraz więcej producentów rolnych zaczęło zastanawiać się, jak obniżyć koszty związane z ich wysianiem. Jednym z rozwiązań jest dopasowanie dawek do zasobów, które już gleba zawiera.

Sporządzenie zaleceń nawozowych w OSChR (w formie broszury) to koszt 8,75 zł za jedną próbkę. Za sporządzenie planu nawozowego zapłacimy 8,95 zł (za jeden gatunek rośliny na powierzchni do 4 ha).

Czy warto pobierać próbki samodzielnie

Kompletowanie próbki jest zajęciem czasochłonnym, dlatego rolnicy coraz częściej zlecają je stacji agrochemicznej. Przedstawiciele regionalni laboratorium dojeżdżają na wskazanie przez gospodarza miejsce. Laboratorium OSChR za tę usługę pobiera następujące opłaty:

Pobranie próbki gleby warstwa wierzchnia – 18,75 zł

Pobranie próbki gleby warstwa orna + podglebie – 37,49 zł

Ile się czeka na wyniki badań?

Składnie wniosków o dofinansowanie do wapnowania możliwe było do końca 2021 r. Biorąc pod uwagę, że dotacja przeznaczona jest dla gospodarstw do 75 ha - czyli 90 proc. wszystkich w Polsce - mogło to wpłynąć na dotychczasowy czas oczekiwania odbioru wyników z laboratorium. W tej chwili stacje nie zaobserwowały wydłużenia kolejek.

- Na zbadanie próbki mamy 4 tygodnie. W tym momencie wysyłamy do klientów wyniki, które zlecone zostały 8 dni temu, więc jest to zdecydowanie szybciej. Skończył się sezon, który jest zalecany do pobierania prób, nie odnotowujemy wyższego obłożenia – mówi Monika Zawrotna, p.o kierownik Działu Laboratoryjnego Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Gdańsku.

Warto wspomnieć, że chociaż zalecane jest dostarczenie materiału do laboratorium wiosną lub jesienią, niektórzy rolnicy robią to teraz, ze względu na to, że łatwiej jest dojechać na pole i poruszać się po nim, kiedy są przymrozki. Eliminuje się także możliwość ewentualnych zniszczeń plonu.

Koszty badań gleby nie są zatem wysokie, a do tego jest możliwość, o ile pozwalają na to warunki pogodowe, pobrania materiału zimą. Zbadanie jej stanu i zasobności raz na zalecane 4 lata może okazać się jedynie profilaktyczne. Niewykluczone jednak, że taka analiza dostarczy wielu wartościowych informacji, które przełożą się na ostateczny rozrachunek kosztów i wyniki plonowania. W kontekście ostatnich podwyżek cen nawozów wydaje się to szczególnie istotne.