Przyznany laur to kolejna już nagroda jaką odbiera w tym roku puławska placówka naukowa. Złota seria została zapoczątkowana na początku kwietnia podczas odbywającej się w Genewie 37. Międzynarodowej Wystawy Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów. INS wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim zaprezentował tam jeden ze swoich najnowszych wynalazków. Jego wartość została dostrzeżona i doceniona przyznaniem złotego medalu.

W czerwcu, na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości IWIS, jurorzy przyznali instytutowi złoty i srebrny medal, a także nagrodę Grand Prix za najciekawszy wynalazek. Kryta patentem technologia z zakresu wielkiej chemii, w ciągu kliku miesięcy stała się hitem eksportowym INS.

Na Międzynarodowych Targach Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2009 w Minikowie (lipiec 2009) produkowany przez INS wg własnej technologii Koncentrat wapniowy bez azotu INSOL Wap, otrzymał główną nagrodę w konkursie na Produkt o standardzie europejskim.

Wyniki pracy kadry naukowej INS docenił minister środowiska Maciej Nowicki. Podczas uroczystości zorganizowanej 14 września, wręczył on nagrody części tego grona, za opracowanie nowatorskiej technologii wdrożonej przez znanego producenta nawozów mineralnych - zakład Anwil S.A. we Włocławku.

Ukoronowaniem pasma tegorocznych sukcesów jest przyznana nagroda prasowa.

Źródło: farmer.pl