Budowa z Air Liquide Polska w formule „over the fence" instalacji do separacji powietrza (tzw. nowej tlenowni) oraz intensyfikacja produkcji amoniaku i mocznika (tzw. revamping mocznika) to projekty, które łącznie kosztowały blisko pół miliarda złotych. Inwestycje zostały przeprowadzone na terenie utworzonej w październiku 2007 r. SSE „Starachowice" podstrefa Puławy.

- Uruchomienie dwóch jednostek rozdziału powietrza w Zakładach Azotowych Puławy jest częścią strategicznego planu inwestycyjnego Grupy Air Liquide w Polsce. Dzięki nowemu zakładowi Air Liquide planuje w jeszcze większym stopniu wspierać rozwój swoich klientów oraz umocnić swoją pozycję lidera na rynku dużych klientów przemysłowych w Polsce - mówił Rui Coelho, prezes Air Liquide Polska.

Wydajność nowej tlenowni wynosi 295 000 tys. m3 tlenu/rok, co oznacza zwiększenie o 102 000 Nm3/rok w stosunku do starych, wyeksploatowanych bloków tlenowych. Wykorzystanie tlenu z nowej instalacji na Wydziale Amoniaku II pozwala na obniżenie zużycia gazu do produkcji amoniaku (ok. 5,4 proc.) oraz amoniaku na instalacji mocznika o ponad 3,5 proc.

- Umocniliśmy swoją drugą pozycję w produkcji mocznika w Europie - rynek pokazuje, że dobrze zainwestowaliśmy nasze środki. Zarazem już teraz pracujemy nad dalszym przetwarzaniem mocznika w nowoczesne nawozy PULGRAN i PULASKĘ - podkreśla Paweł Jarczewski prezes Puław. - Właśnie w taki sposób, konkretnymi osiągnięciami chcemy uczcić ten wyjątkowy jubileusz - dodaje.