Na rynku mamy bardzo wiele produktów. Patrząc na taki asortyment musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jakich efektów chcemy uzyskać po zastosowaniu takiego wapna. Jedno będzie działało bardzo szybko, ale krócej (ważne w przypadku kwaśnych stanowiski), a drugie będzie działało w dłuższym okresie czasu i wolniej (porządana cecha w przypadku tzw. wapnowania zachowawczego) - mówił dr Szczepaniak.

Stąd ważnym kryterium wyboru nawozu jest forma w jakiej występuje wapń. Do wyboru mamy wapno tlenkowe lub węglanowe. Tlenkowe, działa szybko i warto je stosować na glebach średnich i ciężkich, bowiem wpływa korzystnie na ich strukturę. Unikać należy stosowania takiego wapna na glebach lekkich ze względu na zbyt agresywne jego działanie. Drugim rodzajem jest wapno węglanowe, które jest nawozem uniwersalnym. Działa wolniej, ale nie niszczy tak połączeń organicznych jak agresywne wapno tlenkowe.

Wybierając wapno nie można sugerować się tylko ceną 1 tony masy nawozu lecz należy uwzględnić procentową zawartość CaO. W przypadku nawozów węglanowych warto także zwrócić uwagę na reaktywność nawozu, która zazwyczaj jest związana z pochodzeniem surowca. Im wyższa, tym ogólnie produkt będzie lepiej odkwaszać glebę.

W niektórych przypadkach ważnym kryterium będzie forma wapna i możliwości techniczne jego rozsiania. Produkty sypkie łatwo się zbrylają oraz pylą i czasem trudno o równy ich wysiew. Granulaty wszak łatwo rozsiać, ale często wysoka ich cena zniechęca do ich zakupu.