Przedstawiciele firmy Elvita zwracali uwagę m.in. na lepsze zagospodarowanie resztek pożniwnych dzięki zastosowaniu mikroorganizmów rozkładających materię organiczną. Podkreślali także poprawę struktury gleby czy zwiększenie jej zasobności w składniki pokarmowe. Nawiązując do kierunku produkcji w gospodarstwie goszczącym uczestników konferencji, wskazywali również na pozytywne działanie mikroorganizmów na ukorzenianie rozsady.

Rozkład resztek pożniwnych

– Temat resztek pożniwnych jest bardzo istotny w uprawie rolniczej. Jest to możliwość potężnego wpłynięcia na strukturę gleby oraz na uzyskanie redystrybucji składników pokarmowych. Jeśli chodzi o potencjał resztek pożniwnych i przemiany strukturotwórcze, to w tym elemencie biorą udział właśnie mikroorganizmy, które są niezbędne, aby te procesy zachodziły prawidłowo. Materia organiczna jest też środowiskiem życia patogenów chorobotwórczych. Szybki rozkład tych resztek powoduje więc, że minimalizujemy negatywne skutki w uprawie następczej – mówił Artur Komorowski.

Wyliczał również, że przykładowo pszenica ozima w resztkach pożniwnych wnosi 20-30 kg/ha azotu, 10-20 kg/ha fosforu, 50-60 kg/ha potasu, a słoma jest ważnym elementem próchnico-twórczym. Słoma głównie składa się z lignifikantów, które tworzą jej twardą strukturę. Znajdują się tam też wielocukry, które są pożywką choćby dla grzybów Fusarium.

 

 

Mikroorganizmy rozkładające materię organiczną

– Elbio Terra Ivo jest to aż 11 mikroorganizmów wyspecjalizowanych w rozkładzie materii organicznej. Formuła produktu pozwala zachować pełną żywotność zawartych mikroorganizmów. W przeciwieństwie do form przetrwalnikowych, bardzo szybko uzyskujemy mineralizację, która pozwala uwolnić składniki pokarmowe – mówiła Monika Lewandowska

Dla ukazania sprawności działania mikroorganizmów, zaprezentowane zostały doświadczenia, w ramach których bawełniany materiał został umieszczony w donicach - jednej z samą glebą, a drugiej z glebą i preparatem Elbio Terra Ivo. Po około miesiącu od założenia doświadczenia materiał rozkładany przez zaaplikowane mikroorganizmy rozpadał się w dłoniach, podczas gdy ten umieszczony w samej glebie dopiero zaczynał się rozkładać, wciąż zachowują sprężystość.