Niedawno Grupa Azoty opublikowała wyniki finansowe za I kwartał 2022 roku. Segment Agro odnotował w tym czasie zwiększenie przychodów w stosunku do I kwartału 2021 r., z 2 019 mln zł do 4 216 mln zł.

- Grupa Azoty odnotowała w I kwartale 2022 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży na poziomie 6,83 mld zł (zwiększenie o 3,47 mld zł w porównaniu z rokiem wcześniejszym) oraz wynik EBITDA w wysokości 1,33 mld zł (wzrost o 930 mln zł r/r), osiągając marżę EBITDA na poziomie 19,6% (wyższą o 7,6 pp. r/r). Osiągnięty w I kwartale 2022 roku zysk netto wyniósł 882 mln zł i był o 796 mln zł wyższy w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – wynika z komunikatu prasowego przedstawionego przez spółkę.

Serwis StockWatch.pl przeprowadził rozmowę z Markiem Wadowskim, wiceprezesem zarządu Grupy Azoty, w ramach czatu inwestorskiego.

Zapytano tam m.in. o marże segmentu Agro, gdzie Wadowski podkreślał, że marżowość produktów zwiększyła się o 6,9 pp do poziomu 19,3 proc.

Zapytano też wprost o ceny nawozów. Na co gość odpowiedział, że w obecnych warunkach nie można wykluczyć scenariusza, iż wysokie ceny utrzymają się dłużej.

- Aktualna sytuacja, zarówno rynkowa, jak również geopolityczna powoduje niestabilność rynkową. Jest to szczególnie widoczne w obszarze surowcowym, zwłaszcza dla gazu ziemnego, który bezpośrednio przekłada się na koszt wytworzenia produktu, a co za tym idzie, na jego cenę – powiedział serwisowi StockWatch.pl Marek Wadowski.

I dodał, że Grupa Azoty mimo presji surowców, ale też i wymagającego otoczenia rynkowego, utrzymała produkcję nawozów na maksymalnym dostępnym poziomie przez cały zeszły rok i pierwszy kwartał 2022 r.

Wadowski zaznaczył w rozmowie z serwisem, że spółka rozważa możliwości potencjalnego wejścia w segment energetyki wiatrowej oraz małych reaktorów SMR.