Ten rodzaj nawozu bogaty jest między innymi w krzemionkę wzmacniającą ściany komórkowe czy wapń podnoszący pH gleby. Ma także właściwości grzybobójcze i odstrasza ślimaki. Składniki mineralne uwalniane są powoli, co przyczynia się do długotrwałego działania, które pozwala zaoszczędzić choćby na dokarmianiu dolistnym przez kilka następnych lat. Ponadto nawóz poprawia strukturę gleby i zwiększa jej pojemność wodną.

Pochodzenie

Mączki skalne są jednymi z najstarszych nawozów, stosowanych od kiedy człowiek zauważył, że rośliny dają większe plony na stokach wulkanów, gdzie występuje między innymi bazalt. Mączka bazaltowa stosowana jako nawóz powstaje w wyniku mielenia okruchów skalnych. Im drobniej bazalt zostanie zmielony, tym lepsze jest działanie nawozu, dlatego tak ważna jest pylista postać mączki.

Skład

Mączka bazaltowa jest bogatym źródłem przede wszystkim krzemu, żelaza, magnezu i wapnia. Ponadto zawiera między innymi sód, potas, fosfor, mangan, bor czy siarkę. W jej skład wchodzi średnio 420kg/t SiO2, 137kg/t Fe2O3, 133kg/t MgO, 118kg/t Al2O3, 100kg/t CaO, 33,5kg/t Na2O, 25,5kg/t TiO2, 13,0kg/t K2O, 13,0kg/t P2O5, 2,2kg/t MnO, 1,4kg/t Cl, 0,1kg/t SO3, 0,1kg/t F. Dzięki dużej zawartości wapnia mączka ma odczyn zasadowy, dzięki czemu oprócz właściwości nawozowych daje możliwość podniesienia pH gleby.

Dawka i cena

Mączkę bazaltową zaleca się stosować w dawce około 1,5t/ha raz na kilka lat, zależnie od zasobności gleby. Tona mączki kosztuje aktualnie zazwyczaj blisko tysiąc złotych, a ceny na przestrzeni ostatnich lat dynamicznie rosną. Zastosowanie tego nawozu jest więc stosunkowo drogie, jednak mając na uwadze bogaty skład i długotrwałe działanie, może to być opłacalny zabieg, tym bardziej, że właściwości nawozowe to nie jedyne zalety mączki bazaltowej. Nawóz najlepiej stosować przedsiewnie, mieszając z glebą wraz z nawozami naturalnymi lub kompostem.

Zalety

Oprócz wspomnianych cech nawozowych, mączka bazaltowa poprawia strukturę gleby i zwiększa jej pojemność wodną. Działanie to ma miejsce zarówno na glebach ciężkich, gdzie następuje zwiększenie gruzełkowatości, jak i na lżejszych, w których wzrasta zawartość minerałów ilastych. Ponadto mączka bazaltowa hamuje rozprzestrzenianie się niektórych szkodników, między innymi ślimaków czy mszyc, a także ma właściwości grzybobójcze. Co ważne, mączka nie tylko zatrzymuje w glebie wodę, ale też zapobiega utracie składników pokarmowych, choćby ograniczając emisję amoniaku.