Za nami już dwie z cyklu regionalnych konferencji Farmera. Przed nami kolejne dwie: w Gniewie 15 lutego i w Sitańcu koła Zamościa 22 lutego. Zachęcamy do rejestracji.

Co wpływa na rynek nawozów w 2023 r.?

Podczas wydarzenia swój wykład wygłosi również Arkadiusz Zalewski. Dokładnie omówi, co wpływa na zawirowania cenowe w nawozach mineralnych i jakich wartości można się spodziewać.

- Wzrost cen w 2021 r. i w 2022 r. wynikał z uwarunkowań o charakterze podażowym. Mam tutaj na myśli wysokie ceny gazu ziemnego, które wpływały na wzrost cen nawozów azotowych. Ale także mniejszy import nawozów. Spadła również produkcja, zwłaszcza w sierpniu, wrześniu i październiku ubiegłego roku. Zakłady azotowe z powodu wysokich cen gazu ograniczyły częściowo produkcję. To właśnie wpływało na podwyżki cen – powiedział Zalewski.

Jak zaznaczył, obecnie uwarunkowania podażowe już aż tak dużego wpływu na rynek nie mają.

Jakie ceny nawozów w 2023 r.?

- Z jednej strony ceny gazu wyraźnie zmalały, obecnie gaz w kontraktach terminowych kształtuje się na poziomie ok. 80 euro za megawatogodzinę. Podczas gdy w sierpniu ta cena była w okolicach 350 euro – mówi przedstawiciel Instytutu.

A w czasie rozpoczęcia wojny w Ukrainie, czyli ataku Rosji, cena gazu kształtowała się na poziomie 128 euro za MWh. Wyraźnie wzrósł też ostatnio import nawozów.

- To są przesłanki, które świadczą o tym że ceny mogłyby zmaleć. Z drugiej strony najbliższe miesiące to jest sezonowy wzrost popytu, który będzie działał w kierunku podwyższania cen. W rezultacie ceny nawozów mogą zmaleć, ale obniżki cen będą raczej niewielkie – powiedział ekspert.

Więcej informacji w wideo poniżej.