Dziś 1 luty i niestety oficjalnej, uprawomocnionej decyzji w sprawie zmian w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu" nie odnotowaliśmy.

Jakie zmiany w programie azotowym?

Zmiany w tzw. programie azotanowym mają dotyczyć możliwości zastosowania elastycznego wiosennego terminu nawożenia. Od kilku tygodni próbujemy ustalić, kiedy zmiany wejdą w życie i od kiedy oficjalnie będą obowiązywać. Póki co na stronie Rządowego Centrum Legislacji nie odnotowano jeszcze ostatecznego zatwierdzenia tego projektu. IMGW jednak ma już gotową stronę i zakładkę informującą rolników o możliwości elastycznego stosowania nawozów.

Teoretycznie rolnicy jeszcze nie są w blokach startowych, gdyż to pogoda rozdaje karty. Stan gleby i przede wszystkim perspektywa wysokich mrozów w najbliższym czasie nie będzie zachęcać rolników do wcześniejszego wyjechania w oziminy z nawozami. Pogoda jednak bywa nieprzewidywalna i nie można założyć scenariusza, że nie zaistnieje w tym roku potrzeba wcześniejszego nawożenia roślin. Incydent ciepła, jaki zanotowano w styczniu ma swoje odbicie w stanie i kondycji plantacji.

Wiosenne nawożenie.Temperatura czynnikiem decydującym

W myśl przygotowywanych przepisów rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin). Komunikaty w tej sprawie publikować będzie IMGW-PIB.

IMGW PIB – przygotował narzędzie

W związku z powyższym, jak tylko uprawomocnią się przepisy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB uruchomi narzędzia dla rolników w serwisie https://agrometeo.imgw.pl/. W zakładce „Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia” publikowane będą informacje dla powiatów o przekroczeniu kryterium temperaturowego dla rozpoczęcia wcześniejszego nawożenia.

Kryterium wcześniejszego nawożenia azotem Źródło: IMGW-PIB
Kryterium wcześniejszego nawożenia azotem Źródło: IMGW-PIB

Kryterium wcześniejszego nawożenia azotem Źródło: IMGW-PIB
Kryterium wcześniejszego nawożenia azotem Źródło: IMGW-PIB

- W serwisie dostępną będą mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 5°C. Mapy i tabele będą publikowane codziennie, od pierwszego do ostatniego dnia lutego, począwszy od 2023 roku, i przechowywane przez okres kolejnych 4 lat – podaje IMGW-PIB.