PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kupuj wapno przed sezonem

Autor: Małgorzata Tyszka

Dodano: 22-07-2018 07:46

Tagi:

Wapno zakupione przed typowym okresem jego aplikacji jest przeważnie tańsze i dostępne od ręki. Warto je zamówić wcześniej, już w czerwcu.Wapno wysiewa się zwykle po żniwach, czyli późnym latem i jesienią. To najlepszy czas na zastosowanie go, ale nie na zakup. Powodem są m.in. względy ekonomiczne i logistyczne.

TRANSPORT MA ZNACZENIE

Późnym latem wapno kosztuje więcej niż poza "sezonem sprzedażowym". Cena może być wyższa nawet o 20-30 proc. Wiele zależy od produktu, producenta i dystrybutora. Niektórzy producenci przez cały rok utrzymują taką samą cenę na swój produkt. Z kolei dystrybutorzy, często korzystając ze zwiększonego zainteresowania, podnoszą cenę w okresie pożniwnym.

Istotnym czynnikiem jest czas oczekiwania na zamówiony towar. Okres dostawy może wynieść nawet 4 tygodnie. Wynika to m.in. z faktu, że w okresie pożniwnym ograniczona jest flota samochodowa z powodu zwiększonego transportu surowców rolnych. Innym powodem takiego stanu rzeczy jest logistyka, gdyż jest to towar objętościowy, zamawiany w dużych ilościach i trudy do przechowania.

Zakup wapna nawozowego to duże przedsięwzięcie ze względu na tonaż partii zakupowej oraz oczekiwany krótki termin dostawy. Tymczasem bardzo rzadko magazynowane jest przez dystrybutorów (przynajmniej to luzem), podobnie zresztą jak i nabywców. Raczej na bieżąco jest ono "przekazywane" z np. kopalni finalnemu odbiorcy. Dlatego tak ważny jest jego transport i zgranie terminów wydobycia i dostaw tego surowca. Stąd planując zakup tego nawozu, a tym bardziej większej jego ilości, dobrze zamówić go wcześniej - już w czerwcu. W tym czasie towar dostaniemy od ręki. Przed żniwami nie powinno być problemu z dostępnością konkretnych nawozów. Zwykle te najbardziej popularne i najtańsze, wykorzystywane na wszystkie rodzaje gleb, są najbardziej poszukiwane i tym samym najmniej dostępne od zaraz. Zamawiając je wcześniej, minimalizuje się ryzyko braku konkretnego nawozu. Warto dodać, że do najpopularniejszych można zaliczyć sypkie wapno typu węglanowego czy węglanowo-magnezowe. Wapno w formie granulatu do tej pory było rzadziej wykorzystywane, gdyż po pierwsze jest ono droższe, po drugie przeznaczone przeważnie do utrzymania odczynu gleby, a nie jego podniesienia. Ta sytuacja jednak zaczyna się zmieniać. Pokazuje to chociażby ten sezon, kiedy to rolnicy nie mogli wysiać nawozów jesienią, bo było zbyt mokro. To spowodowało, że spora część farmerów zdecydowała się na uregulowanie pH gleby, aplikując pogłównie właśnie wiosną wapno granulowane. Jest to też wygodna i szybka forma aplikacji, która zdaniem przedstawicieli firm, zyskuje coraz większe grono odbiorców.

CENY

Obecnie średnie ceny za tonę w big-bagach loco producent (24 t) kształtują się następująco:

 • nawóz granulowany na bazie kredy - 330 zł/t netto,
 • nawozy sypkie na bazie dolomitów - 45-50 zł/t,
 • sypkie na bazie kredy do 18 proc. wilgotności - 65-75 zł/t netto.

Co ciekawe, w analogicznym czasie 2015 r. za sypkie nawozy, takie jak np.: wapno węglanowe loco kopalnia, zapłacić trzeba było netto 16-35 zł/t, za węglanowo-magnezowe - 30-40 zł/t, a za kredę nawozową - 55 zł/t. Do tego doliczyć trzeba było jeszcze transport, który kosztował wówczas 2,5-3 zł/km (standardowe 24 t), a w przeliczeniu na tonę ładunku płaciło się trzy lata temu ok. 40 zł. Natomiast w porównaniu do ubiegłego roku ceny wapna u producentów wzrosły o 10-15 proc.

Z kolei u dystrybutorów orientacyjne ceny nawozów wapniowych za tonę wynoszą (bez kosztu transportu):

 • nawozy węglanowo-magnezowe granulowane - ok. 450 zł,
 • wapno węglanowe sypkie - ok. 60 zł,
 • wapno węglanowe granulowane - 330 zł,
 • kreda nawozowa granulowana - 290 zł,
 • wapno węglanowe jurajskie sypkie - 160 zł,
 • wapno węglanowe jurajskie granulowane - 340 zł,
 • wapno tlenkowe - 150-200 zł.

Bardzo duży udział generują koszty transportu. Znacznie bowiem podrożało paliwo (obecnie ok. 5 zł/l), stąd i przewóz towaru też jest bardziej kosztowny. Wpływa na to wiele czynników, wielkość zamawianego towaru, kontrahent (historia współpracy z rolnikiem), odległość czy opakowania bądź ich brak (tzw. luzem). Teraz za kilometr płaci się ok. 4 zł. Można też zapłacić w zależności od tonażu, który jeszcze trzy lata temu kosztował ok. 40 zł/t, a teraz nawet 80 zł/t. Jak poinformował nas przedstawiciel jednej z firm dystrybucyjnych, obecnie transport sypkiego wapna na odległość 500 km to koszt 80 zł/t, czyli w wypadku standardowego ł adunku 24 t - 1920 zł.

WAPNO WYSIEWANE PO ŻNIWACH

Wysianie nawozów wapniowych na ściernisko daje możliwość dobrego wymieszania z glebą. Dodatkowo gleba jest ciepła, co przyspiesza neutralizację kwaśnych kationów, bo podanie go na słomę nie pozostaje bez wpływu właśnie na neutralizację kwaśnych produktów jego rozkładu takich, jak różne kwasy (które, co ciekawe, mogą być nawet toksyczne dla korzeni roślin, a także wpływają na obniżenie zimotrwałości). Oczywiście, do określenia dawki potrzebna jest wcześniejsza analiza gleby. Nie jest to kosztowne przedsięwzięcie, a bardzo pomocne. Koszt badania gleby (pH, P, K i Mg) w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej na powierzchni do 4 ha, raz na cztery lata to 13,12 zł. Koszt badania samego pH stanowi 0,8 zł/4 lata/ha, czyli nie więcej niż 0,2 zł/rok. Badania odczynu powinno się wykonywać co 3-4 lata i w takich odstępach podawać wapno. Warto jednak wiedzieć, że kiedy pH gleby jest skrajnie niskie, wówczas dobrze jest nie aplikować zbyt wysokiej dawki jednorazowej, a podzielić ją na kolejne 2-3 lata. W ten sposób ochroni się życie biologiczne gleby.

JAK WYBRAĆ WAPNO?

Nawozy wapniowe to kopaliny albo też produkty uboczne powstające z procesów przemysłowych. Te pierwsze to materiały pochodzenia naturalnego, które poddawane są procesom przerobu, takim jak, np. mielenie czy prażenie (w wyniku czego z wapna węglanowego uzyskuje się tlenkowe). Najczęściej to węglany (CaCO3 - węglan wapnia, MgCO3 - węglan magnezu), a także tlenki (CaO - tlenek wapnia, MgO - tlenek magnezu). Wybierając konkretny produkt, nie tylko trzeba się kierować samą ceną, lecz też np. dobrać go do stanowiska. Na ciężkie gleby polecana jest forma tlenkowa, tzw. wapno palone. Z kolei na gleby lekkie i średnie - te wolniej działające, czyli w formie węglanowej. W przypadku nawozu sypkiego ważne jest też jego rozdrobnienie - im mniejsza wielkość ziaren, tym szybsze jego działanie, ponieważ większa jest powierzchnia kontaktu nawozu z glebą. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku tych nawozów, które ze względu na postać chemiczną (węglan), a także wiek złoża mogą charakteryzować się słabszym działaniem. Nawozy granulowane wybierane są z reguły ze względu na łatwość aplikacji, nie pylą, są łatwe w transporcie, ale są droższe. Ich wyższa cena wynika m.in. z długiego i technologicznie zaawansowanego procesu produkcji granulatu. Jego reaktywność również jest bardzo ważna. Określa ona szybkość działania nawozu w porównaniu do czystego węglanu wapnia, który ma 100 proc. reaktywności. Dobrze jest wiedzieć, że właśnie wapno węglanowe (takie jak dolomity, kredy i wapno węglanowe) w praktyce może odznaczać się reaktywnością od kilkunastu do 90 proc.

Wybierając nawóz, warto też sprawdzać zawartość wapnia, która z reguły jest podawana w proc. CaO (nawet jeśli nawóz nie jest chemicznie tlenkiem, a na przykład węglanem). Nawozy wapniowe mogą bowiem zawierać domieszki innych związków chemicznych (tab. 2 i 3). Mając powyższe na uwadze, finalnie nie warto sugerować się ceną wapna, ale ceną tony aktywnego składnika. Aby przeliczyć zawartość pierwiastka z jednej formy chemicznej na drugą, wystarczy pomnożyć ją przez określony współczynnik. Przeliczając CaCO3 na CaO, otrzymujemy stosunek 1:0,560, a przeliczając CaO na CaCO3 - 1:1,785 (czyli 1 g CaO to 1,785 g CaCO3, czyli np. 2 t tlenku to 3,57 t węglanu).

 

Artykuł ukazał się w czerwcowym wydaniu miesięcznika "Farmera"Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (8)

 • Piotr 2018-12-06 23:43:16
  Max Calc www.wapnoorganiczne.pl
 • Rolnik 2018-10-24 19:20:23
  Najlepsze i najtańsze wapno granulowane z magnezem lub bez.Tel 510051193
 • Paweł 2018-07-22 15:11:16
  Polecam nawóz wapniowo organiczny Max Calc reguluje pH juz po 14 dnich. Odkwasza, użyźnia i poprawia strukture gleby.
  www.wapnoorganiczne.pl
  602 188 508
  Cena za tone 550 pln
 • Xander 2018-07-22 13:11:50
  Dobre wapno lecz cena wysoka
  723980166 tu masz nr to samo wapno w lepszej cenie od 1t a przy 24t duze upusty
 • Tomek 2018-07-22 11:47:49
  Czy atosował ktoś z kolegów rolników wapno granólowane Polcalc.
  • W realu :-) 2018-07-22 21:26:44
   Edka żony brat rodzony
   • J 23 2018-07-23 06:20:51
    Wpis typu .Ja jem ty jem miskę z ryżem.Trzebs się leczyć na nogio na głowę za późno
   • W realu :-) 2018-07-23 09:43:59
    Ja bym proponował do szkoły wrócić, bo tłumacza musiałem poprosić o to żeby rozgryzł twój wpis :-)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.236.38.146
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.