Ceny nawozów galopują. Na farmer.pl pisaliśmy o tym wielokrotnie. Cenniki zmieniają się z dnia na dzień. Rolnicy zaniepokojeni są tą sytuacją. Podkreślają, że może obecnie dotyczy ona tylko branży rolnej, ale w przyszłości przełoży się ona na wszystkich konsumentów, bo może doprowadzić do znacznych wzrostów cen żywności.

Skokowy wzrost cen nawozów

Zaniepokojone są też organizacje rolnicze. Przedstawiciele LIR zwracają się o podjęcie odpowiednich działań weryfikujących obecny stan na rynku nawozów. Ich zdaniem, w szczególności konieczne jest sprawdzenie czy podwyżki są bezpośrednio związane ze wzrostem cen surowców i kosztów produkcji i czy nie mają powiązania ze wzrostem cen płodów rolnych.

- Konieczne jest także przeprowadzenia rzetelnej weryfikacji poziomu produkcji nawozów sztucznych w porównaniu do lat ubiegłych w celu weryfikacji i wyjaśnienia braków nawozów na składach dystrybutorów. Logiczne wydają się spekulacje mówiące o ograniczeniu produkcji na rynek krajowy i kierowaniu produkcji na eksport, który związany jest długoterminowymi kontraktami lub atrakcyjnymi cenami zakupu. Jako dodatkowy aspekt do rzetelnej weryfikacji pragniemy wskazać celowe ograniczenie produkcji, które może być związane ze wzrostem kosztów produkcji – ceny gazu – piszą w stanowisku.

Jak dodają, chcą też zwrócić uwagę na fakt wstrzymania sprzedaży nawozów przez większych dystrybutorów nawozów na terenie województwa lubelskiego.

Minister o nawozach

- Jeżeli chodzi o nawozy, dotyczy to bezpośrednio rolników. Dlatego też jesteśmy w kontakcie z panem premierem Jackiem Sasinem, który nadzoruje dwie największe firmy produkujące nawozy w Polsce, mówię tu o Azotach Puławy i o Anwilu. Będziemy mieli w tym tygodniu robocze spotkanie, właśnie w tej sprawie, będzie przedstawicielstwo ministerstwa rolnictwa oraz przedstawicielstwo aktywów państwowych. Temat jest niezmiernie ważny, proszę pamiętać o tym, że nawozy w Polsce są zależne w dużej mierze od ceny gazu, która teraz też wzrosła. Będziemy to dalej wyjaśniać, już na wspomnianym spotkaniu – mówił w rozmowie z farmer.pl Grzegorz Puda, szef resortu rolnictwa. Więcej w tekście poniżej.