Magnez stanowi centralną część chlorofilu i jest niezastąpiony w fotosyntezie, ponieważ odpowiada za przemiany energii promienistej światła słonecznego w komórkach. Warunkuje utrzymanie energii wiązań chemicznych związków organicznych, która jest źródłem energii wszelkich funkcji życiowych komórek. Oznacza to, że rozwój roślin kontrolowany jest m.in. przez magnez, który ogrywa kluczową rolą w fotosyntezie oraz asymilacji i transporcie składników pokarmowych

Magnezu szczególnie brakuje na glebach lekkich i kwaśnych, ale także bardziej zwięzłych, wysoko nawożonych potasem oraz zasobnych w wapń. Pierwszą reakcją na niedobór magnezu jest nieprawidłowy, gorzej rozwinięty system korzeniowy. Później obserwuje się objawy na częściach nadziemnych roślin, które widoczne są najpierw na starszych liściach w postaci bladozielonych liści i jasnych przebarwień pomiędzy żyłkami.

Dla uzupełnienia niedoborów magnezu wskazane jest nawożenie tym składnikiem przedsiewnie (30 proc. zalecanej dawki) oraz pogłównie na wiosnę (70 proc. dawki). ). Zapotrzebowanie roślin na magnez jest różne.

Najtańszym sposobem dostarczenia magnezu jest wysiew nawozów wapniowo-magnezowych. Zastosować można także siarczan magnezu lub kizeryt - w ten sposób oprócz magnezu do gleby dostarczona zostanie siarka.

Wczesną wiosną magnez podać można dolistnie, np. stosując siedmiowodny siarczan magnezu. W tym czasie dobrze jest równolegle podać fosfor oraz w zależności od potrzeb i/ lub inne mikroelementy. Przykładowo w rzepaku szczególnie bor, a także mangan i molibden (jednorazowo ok.: 150-200 g B, 250 g Mn, 10 g Mo/ha).