• Przed nami regionalne Konferencje Farmera: „Kierunek Innowacja”. W roku 2023 jesteśmy obecni w 4 lokalizacjach.
  • Już 10 stycznia spotykamy się w miejscowości Barczyzna (woj. wielkopolskie).
  • >>> Sprawdź agendę i zarejestruj się już dziś na Konferencje.

Regionalne Konferencje Farmera to okazja, aby w spokojniejszym czasie, jakim jest okres zimowy zaczerpnąć fachowej wiedzy, wymienić poglądy i po prostu dobrze przygotować się do nowego sezonu.

Wyzwań jest bardzo dużo, a jednym z nich są nieustannie drogie nawozy mineralne, które sprawiły, że koszty uprawy znacząco poszły w górę.

I tu pojawia się coraz częściej pytanie. Jak postępować w nowym sezonie. Czy ekonomicznie uzasadniona jest walka o maksymalny plon? Jak wiemy takie postępowanie bardzo często niesie za sobą ogromne koszty, które trzeba ponieść, a wynik końcowy i tak często weryfikuje pogoda. A może lepiej postawić na nieco niższe wyniki produkcyjne, które możemy uzyskać mniejszymi nakładami?

Takie pytania z pewnością zadaje sobie niejeden rolnik. Decyzja tym bardziej  jest trudna, bo rynek płodów rolnych jak i środków produkcji jest bardzo nieprzewidywalny. Jak zatem postępować? Podziel się swoimi wątpliwościami, zainspiruj się podejściem innych rolników do tego tematu i wreszcie zaczerpnij dawki specjalistycznej wiedzy.

Czy da się zaoszczędzić na nawożeniu? 

- Rośliny uprawne do realizacji swojego potencjału plonotwórczego w danych warunkach gospodarowania wymagają pokrycia zapotrzebowania na wszystkie składniki pokarmowe w całym okresie wegetacji. Spośród których ze względu na funkcje, które pełni w roślinie najważniejszym jest azot. Stąd też niedożywienie roślin tym składnikiem zawsze skutkuje największym spadkiem plonu. Tym nie mniej azot jest efektywny tylko wówczas jeśli jest odpowiednio zbilansowany pozostałymi makro i mikroelementami - stwierdza podstawowe prawidła odżywiania mineralnego roślin dr hab. Witold Szczepaniak, prof. UPP z Zakładu podstaw i systemów nawożenia, Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Zatem w świetle przytoczonych informacji rodzi się pytanie czy w dobie wysokich cen nawozów można zaoszczędzić na nawożeniu, a jeśli tak to jak to zrobić? O tym właśnie będzie wykład naukowca. Na który serdecznie Was zapraszamy! 

Pierwsza konferencja regionalna z cyklu  KIERUNEK INNOWACJA odbędzie się w miejscowości Barczyzna (woj. wielkopolskie) już 10 stycznia.

Wystąpienie Prof. Witold Szczepaniaka będzie miało miejsce w sesji: „Zarządzanie nawożeniem w dobie wysokich kosztów produkcji”. A tytuł wykładu to  " Nawożenie największym kosztem w produkcji roślinnej – czy da się na nim zaoszczędzić i jak to zrobić?" Wykład rozpocznie się o godz. 11.15.

>>> REJESTRACJA