Mocznik jest nawozem azotowym zawierającym 46 proc. azotu (N) w formie amidowej. Łatwo rozpuszcza się w wodzie i bez problemu jest pobierany przez liście roślin.

Mocznik wolniej pobierany jest przez korzenie. Musi najpierw przejść w dostępną dla roślin formę amonową, następnie w azotanową.

Podanie mocznika warunkowane jest pogodą, tzn. jeśli zależy nam na szybkim działaniu nawozu nie powinno aplikować się go przed zapowiadanymi opadami deszczu, gdyż te spłuczą nawóz do gleby i pobranie azotu będzie wolniejsze. Panować muszą też dodatnie temperatury.

W odpowiednich warunkach pogodowych, gdy rzepak jest w fazie rozety aplikuje się wodny roztwór mocznika o stężeniu do 12 proc. (na 100 litrów cieczy rozpuszcza się 12 kg nawozu), np. stosując 300 l/ha cieczy użytkowej dostarcza się ponad 16 kg N.

Rzepak wymaga odżywenia. Ciecz do nawożenia dolistnego sporządza się bezpośrednio przed aplikacją. Do zbiornika wlewa się wodę w ok. 60-70 proc. jego objętości, potem przy uruchomionym mieszadle wsypuje się odważony mocznik. W następnej kolejności dodaje się odważoną ilość siarczanu magnezu, który zazwyczaj dodaje się do roztworu oraz nawozy mikroskładnikowe.