- Będziemy gotowi do rozmów z Tarnowem, gdy wycenimy ten pakiet. Zaczęliśmy procedurę wyboru doradcy - powiedział Leszkiewicz podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Dodał, że "prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie publicznie deklaruje chęć rozmów". - Zakładam, że do końca trzeciego kwartału bylibyśmy w stanie tę transakcję zrealizować przy osiągnięciu porozumienia z Tarnowem - ocenił wiceminister skarbu.

Pod koniec kwietnia Leszkiewicz zapowiedział, że MSP planuje pod koniec trzeciego kwartału uruchomić ponownie prywatyzację w spółkach chemicznych.

Wiceminister wyjaśniał wówczas, że w przypadku zakładów azotowych ZAK w Kędzierzynie-Koźlu Skarb Państwa chce porozumieć się w sprawie sprzedaży ponad 40 proc. akcji tej spółki z większościowym jej akcjonariuszem - Zakładami Azotowymi w Tarnowie.

- Chcemy spróbować dokończyć konsolidację tych dwóch firm i nie uruchamiać osobnego procesu - mówił. Zaznaczył, że gdyby ZA Tarnów nie były zainteresowane przejęciem ZAK, to wówczas resort zaprosi inwestorów do negocjacji w sprawie sprzedaży akcji ZAK.

Leszkiewicz przyznał, że jest duże zainteresowanie prywatyzacją spółek chemicznych; wśród zainteresowanych są podmioty z Pakistanu i Turcji. - Jest duże zainteresowanie potencjalnych inwestorów polskimi firmami chemicznymi. Widać, że jest determinacja. Są pytania o procedury, o koszty zakupu gazu w Polsce - powiedział. Potwierdził, że uruchomienie prywatyzacji Ciechu i Polic mogłoby nastąpić we wrześniu.