Zapytaliśmy Kazimierza Kuźmińskiego, prezesa Kazgod, jak radzi sobie jego firma. Kazgod oferuje szeroki wachlarz działalności od sprzedaży nawozów, środków ochrony roślin po skup płodów rolnych i sprzedaż materiału siewnego oraz produkcję nawozów dolistnych FoliQ . Który z działów przynosi największe zyski?


- Firma powstała jako inicjatywa dwóch rodzin. Od samego początku postawiliśmy na współpracę z najlepszymi dostawcami materiałów do produkcji rolnej oraz profesjonalną obsługę. W początkowym okresie działalności w naszej palecie znajdowały się wyłącznie środki ochrony roślin światowych producentów importowane do Polski na zasadach wyłączności. By sprostać rosnącym oczekiwaniom rynku, włączaliśmy do oferty kolejne grupy produktów - nawozy, materiał siewny i pasze. Rozpoczęliśmy też obrót płodami rolnymi. Ponadto od 1995 r. wytwarzamy nawozy dolistne. W 2011 r. produkujemy nawozy pod własną marką FoliQ - mówi Kuźmiński.

Firma cały czas się rozwija. - Świadczy o tym rozwój w Polsce wschodniej, gdzie mamy sześć oddziałów-sklepów, a dodatkowo tworzymy Grupę Kazgod z firmami: Agro Bakałarzewo i AgroPlus. Jest to dodatkowe wzmocnienie naszej działalności na terenie Polski wschodniej. Zgodnie z naszą obecną strategią sprzedażową, rozpoczęliśmy ekspansję na tereny zachodnie, które - mamy nadzieję - w najbliższym czasie przyczynią się do wzrostu pozycji firmy Kazgod - dodaje.

Czy lepiej sprzedają się pakiety rozwiązań dla rolnika czy pojedyncze produkty?

- Zdecydowanie prościej jest sprzedawać przysłowiowe pudełko. My działamy inaczej - oferujemy pakiet usług, który zawiera doradztwo, sprzedaż oraz skup płodów. Naszym celem jest kompleksowe spełnianie potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Nasi rolnicy rozwijają się, poszerzają swoją wiedzę, a tym samym zmieniają się ich oczekiwania wobec dostawców środków do produkcji rolnej. Jesteśmy firmą, która reaguje na zmieniającą się rzeczywistość na rynku. Działamy zgodnie z naszą dewizą „W trosce o Twoje plony", czyli oferujemy kompleksowe rozwiązania, które kończą się skupem płodów rolnych - podkreśla prezes.