Jak powiedział prezes Polic Krzysztof Jałosiński, w porównaniu do roku 2010 zysk netto wzrósł o 820 proc. Dodał, że przychody ze sprzedaży wyniosły 2 mld 754 mln zł, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego roku o 36 proc.

Jak tłumaczył, rekordowe wyniki spółki to efekt zarówno dobrej koniunktury, jak i przeprowadzonych w samej spółce zmian. Prezes zwrócił uwagę, że w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła opłacalność produkcji rolnej, a wraz z tym zwiększały się zakupy nawozów - głównego produktu spółki, co zarząd umiejętnie wykorzystał, zwiększając efektywność.

W 2011 r. "Police" przeszły reorganizację obejmującą wszystkie obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa.

 - Wyniki z 2011 r. stanowią podstawę do spoglądania z optymizmem w przyszłość. W zeszłym roku udało nam się zauważalnie zmniejszyć koszty, sfinalizować proces wprowadzania strategicznych zmian w modelu biznesowym spółki, porozumieć ze związkami zawodowymi. Jednym z kluczowych czynników, wpływających na osiągnięcia Polic była konsolidacja z Grupą Kapitałową Azoty Tarnów - powiedział Jałosiński.

Prezes przypomniał, że Police spłaciły wszystkie swoje zobowiązania powstałe w latach 2008-2010, w wysokości 319 mln zł. Dzięki temu Police mogły złożyć w Komisji Europejskiej wniosek w sprawie rezygnacji z pomocy publicznej.

 - Zależy nam, by dobre wyniki nie były wydarzeniem jednostkowym. Chcemy, by spółka miała stabilność, rozwój, bezpieczeństwo przez wiele lat - zaznaczył Jałosiński. Zadeklarował, że firma będzie budować strategię lidera w swojej grupie kapitałowej. Zapowiedział także inwestycje wartości ok. 300 mln zł, m.in. w nowy produkt. Nie chciał jednak zdradzić szczegółów.

Pytany o zatrudnienie w firmie, twierdził, że podpisane porozumienie daje pracownikom gwarancje zatrudnienia na trzy lata. Podkreślił, że dobre wyniki finansowe pozwolą, tak jak przewiduje wprowadzony system motywacyjny, nagradzać pracowników premiami i 5-procentową podwyżką płac.

Od września ubiegłego roku Police należą do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Do Zakładów Azotowych w Tarnowie trafiło 66 proc. akcji Polic. Pozostałe udziały Polic należą do Agencji Rozwoju Przemysłu (8,81 proc.), Skarbu Państwa (7,07 proc.) i innych akcjonariuszy (18,12 proc.).

Police są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 r. zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Dzięki sprzedaży ok. 50 proc. produkcji na rynkach zewnętrznych, zakłady są jednym z większych polskich eksporterów. Spółkę wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja do produkcji bieli tytanowej.

W lipcu 2005 roku Zakłady Chemiczne Police zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka zatrudnia ok. 2,4 tys. osób