Czy składowanie nawozów mineralnych w warunkach gospodarczych może mieć wpływ na ich jakość?
1 marca to data, która dzieli rolników na dwie grupy: tych co już dzień wcześniej zapięli rozsiewacze i tych, którzy nie zamierzają tego robić, bo:
-pogoda nieodpowiednia,
- na polach śnieg albo ziemia, jeszcze zbyt rozmiękła,
- nie bo nie,
- nawozy azotowe są zbyt drogie.
Fakt - ceny tego rodzaju nawozów mocno ograniczają w ostatnim czasie podejmowane w tym zakresie decyzje.
Drożeją środki do produkcji rolnej
Ale czy tak musi być? Ceny sprzedaży nawozów azotowych i wieloskładnikowych na rynku krajowym w ujęciu rocznym podlegają zmianom z uwagi na kalendarz agrotechniczny oraz zapotrzebowanie ze strony odbiorcy docelowego rolnika. Marzec, kwiecień, maj i czerwiec to miesiące, w których zazwyczaj większość rolników kupuje nawozy do upraw ozimych i jarych, wrzesień - zakupy nawozów do kolejnych upraw ozimych. Najmniejszy obrót nawozami jest w grudniu, dlatego w tym miesiącu są oferowane największe rabaty dla rolników. Część gospodarzy wykorzystuje też wypłacane w tym czasie płatności obszarowe i wtedy dokonuje zakupów nawozów.
- Grupa Azoty stara się zapewnić pełną dostępność swoich produktów przez cały rok, jednak z uwagi na sezonowość ich zastosowania od lat namawia producentów rolnych do rozplanowania zakupów nawozów w kilku transzach. Podzielenie procesu zaopatrzenia w nawozy minimalizuje ewentualne skutki zmian kosztowych i rynkowych, w efekcie których rolnicy mogą być narażeni na wyższe ceny zakupu, gorszą terminowość dostaw, ograniczoną dostępność preferowanych nawozów – informował ostatnio samorząd rolniczy Prezes firmy.
Wielu rolników zastanawia się jednak, czy składowanie nawozów mineralnych w warunkach gospodarczych może mieć wpływ na ich jakość?
Zdaniem dr Agnieszki Krawczyk – Manager ds. agronomii w Grupie Azoty S.A., nie musi i warto to robić.
- Warto skorzystać z cen, jakie w danej chwili oferuje rynek. Wiadomym jest, że gdy dany nawóz jest potrzebny, jak teraz wiosną, to jego cena rośnie. Natomiast jeśli chodzi o przechowywanie – jest ustalone w jaki sposób dany nawóz musi być przechowywany, żeby nie tracił na swojej jakości. To jest i w karcie charakterystyki i na naszej stronie, a także na opakowaniu nawozu. Więc jeśli te zasady są spełnione, to tak naprawdę ten nawóz możemy wykorzystać w każdym czasie - stwierdziła dr Krawczyk, podczas konferencji prasowej Grupy Azoty.
Jak zaznaczyła dr Krawczyk, ważne jest jednak, aby producent rolny odpowiednio się lokalizacyjnie przygotował, czyli miał odpowiednie magazyny do przechowywania nawozów.
Drogie nawozy to skutek wzrostu cen gazu i mocznika


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (4)