Unia Europejska zezwala na import rosyjskich nawozów dla siebie, ale nie do innych krajów - powiedział w piątek Putin na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO) w Samarkandzie w Uzbekistanie.

Wezwał reprezentowaną na spotkaniu Organizację Narodów Zjednoczonych do wywarcia presji na UE w celu zniesienia ograniczeń nałożonych po wojnie Putina z Ukrainą. Rosja jest gotowa przekazać 300 tys. ton nawozów „za darmo” krajom rozwijającym się, powiedział Putin. Ilość ta skumulowała się w portach w UE.

W Samarkandzie, gdzie byli obecni szef państwa i przywódca partii Chin Xi Jinping i prezydent Iranu Ebrahim Raisi, Putin po raz kolejny oskarżył Zachód o popełnianie błędów i powiedział, że świat przechodzi transformację, która jest „nieodwracalna”. Powiedział, że na świecie powstają nowe ośrodki władzy, także z myślą o bliższej współpracy Rosji z sąsiednimi Chinami.

Szanghajska Organizacja Współpracy jest obecnie największą organizacją regionalną na świecie i jest otwarta na nowych członków, powiedział Putin. Na szczycie rozpoczął się również proces przyjęcia Białorusi, która jest uważana za „ostatnią dyktaturę w Europie”. Grupa SCO, założona w 2001 roku początkowo w celu zwalczania terroryzmu, obejmuje obecnie Chiny, Rosję, Indie, Pakistan, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan.