Potencjał krzemu w odżywianiu roślin rolniczych i ogrodniczych postanowił wykorzystać INTERMAG, opracowując formułę i wprowadzając na rynek pierwszy polski preparat krzemowy - SILVIT. W składzie nawozu dominuje krzem - 150 g/l w przeliczeniu na SiO2. Pozostałe składniki to: potas, bor, cynk oraz aminokwasy. - SILVIT to jeden z lepszych preparatów do stymulowania, poprawiania kondycji roślin - przekonywał W. Ciecierski.

Działanie nawozu polega na redukcji stresów: biotycznego, którego źródłem są patogeny, oraz abiotycznego, wywoływanego czynnikami środowiska. - W ścianach komórkowych roślin powstaje specjalna powłoka, krzemionka amorficzna, która powoduje ścieranie aparatu gryzącego larw. Można powiedzieć, że szkodniki „łamią sobie zęby". Dodatkowo, krzem wykazuje działanie fungistatyczne: ściany komórkowe stają się odporne na enzymy lityczne grzybów - wyliczał W. Ciecierski. Pomiędzy licznymi zaletami preparatu wymieniano m. in. korzystny wpływ na wzrost, rozwój i zdrowotności roślin, wspomaganie oraz regulowanie pobierania makro- i mikroelementów a także intensyfikację procesu fotosyntezy.

- Korzystny wpływ preparatów krzemowych jest obserwowany szczególnie w przypadku roślin dwuliściennych, ponieważ gatunki jednoliścienne pobierają więcej krzemu z gleby. Jedną z najlepiej reagujących na ten pierwiastek roślin jest ogórek. Ale działanie SILVITU na gatunki jednoliścienne jest również spektakularne - stwierdził W. Ciecierski.

W uprawach polowych SILVIT zaleca się stosować w kilku powtórzeniach. Pierwszy zabieg należy wykonać ok. 3 tygodni po wschodach, następne - w okresie intensywnego wzrostu roślin, co 10-15 dni. Szczególnie zalecane jest wykonanie zabiegu w przypadku spodziewanego stresu, np. przymrozków lub suszy. Jednorazowa dawka nawozu to 0,5 l/ha. Nawóz można łączyć z fungicydami i zoocydami, w celu zwiększenia ich skuteczności.

- W XX w. krzem zawojował nowoczesną technologię przemysłową, w XXI zdobędzie rolnictwo - zapowiedział W. Ciecierski. - SILVIT będzie absolutnym hitem.