Badania naukowe potwierdzają, że stres wynikający z wysokich temperatur może przyczynić się do utraty nawet kilkudziesięciu procent plonu. Wsparcie w takich warunkach niesie biostymulator Quantis, będący w ofercie firmy Syngenta.

Quantis to stymulator wzrostu roślin pochodzenia naturalnego, będący efektem fermentacji soku z trzciny cukrowej i drożdży, wzbogacony potasem i wapniem. W swoim składzie zawiera 1% azotu - (N)0,9%azot organiczny (N organiczny), 9,3%potasu (w przeliczeniu na K2O), 4,6%wapnia (w przeliczeniu na CaO). 

Badania potwierdzają pozytywny wpływ zastosowania preparatu w uprawie: rzepaku ozimego, ziemniaków, słonecznika, zbóż, kukurydzy oraz truskawek.

Środki do produkcji znajdziesz na Giełdzie Rolnej!

Zalecenia do stosowania

W przypadku:

- kukurydzy producent zaleca stosowanie dawki 2,0 l/ha od fazy 2 liści do fazy wysunięcia połowy wiechy (BBCH 12-55),

- rzepaku 2,0 l/ha w fazie 4-6 liści; oraz wiosną do momentu uwidocznienia pojedynczych pąków kwiatowych (BBCH 14-55),

- zbóż, od fazy 1 kolanka do pełni fazy kłoszenia (BBCH 31-55), dawka 2,0l/ha,

- słonecznika, w dawce 2,0 – 3,0 l/ha od fazy 8 liści do momentu oddzielenia kwiatostanu od najmłodszych liści właściwych (BBCH 18-55),

- ziemniaka, w trakcie wzrostu i rozwoju bulw (BBCH 40-49), dawka 2,0l/ha,

- truskawki, 200 ml/ha od końca fazy wegetatywnej (przed kwitnieniem) do końca owocowania.

Na jaki efekt po zastosowaniu preparatu można liczyć?

Jak podaje firma Quantis poprawia wydajność roślin i zwiększa plony poprzez pobudzanie naturalnych procesów fizjologicznych. Zmniejsza negatywny wpływ upału, suszy czy zimna i pomaga roślinom zregenerować się.

Preparat pozwala roślinie utrzymać prawidłowe funkcjonowanie aparatów szparkowych i transpiracji na właściwym poziomie. Dzięki temu utrzymuje wodę w komórkach.

Quantis pomaga także przedłużyć fotosyntezę – utrzymuje „efekt zazielenienia” i stymuluje naturalne procesy związane z odżywianiem, wspierając lepszy wzrost roślin i plon. Efekt plonotwórczy biostymulatora obserwuje się zarówno w warunkach stresu, jak i jego braku.

Sprawdzony także w mieszaninach

Quantis jest wygodny w użyciu – może być stosowany razem z zabiegiem fungicydowym. Jak podała firma dodatkowo będzie dostępny w korzystnej cenie u autoryzowanych dystrybutorów, w dobrych punktach handlowych oraz w sklepie internetowym Syngenta.