• Ile kosztuje kilogram azotu w nawozie?
  • Który nawóz ma najdroższy azot?

Dynamicznie zmieniające się ceny drogich nawozów azotowych zmuszają wielu rolników do skrupulatnego liczenia kosztów związanych z nawożeniem swoich upraw. Ile kosztuje teraz kilogram azotu z najbardziej popularnych nawozów azotowych?

RSM – kiedyś najtańsze źródło azotu…

Ceny przyjęliśmy w oparciu o stawki netto podane przez jednego z większych dystrybutorów Grupy Azoty w Polsce. Oczywiście sam koszt azotu będzie się nieustannie zmieniał ze względu na aktualne czynniki gospodarcze, niemniej jednak sprawdźmy, jak wyglądają korelacje czystego składnika w poszczególnych nawozach:

• Saletra Zaksan 33,5% - 2955 zł,
• Mocznik - 3950 zł,
• RSM 32% - 2720 zł.

W poprzednich latach RSM, niezależnie od proporcji azotu (26, 28, 30, 32), zazwyczaj zawsze kosztował najmniej spośród nawozów azotowych właśnie w czystym składniku. Obok jego zalet czysto technologicznych, to często koszt był tym, co przeważało szalę zastosowania roztworu saletrzano-mocznikowego. Przy tej cenie jednostkowej (2720 netto) kilogram azotu kosztuje rolnika 8,50 zł (były sezony, że kosztował około 2,50 za kilogram…). Tak więc koszt czystego składnika RSM jest ponad dwukrotnie wyższy niż w najdroższych nawozach azotowych przed rokiem. A już teraz dodać musimy, że RSM nadal wychodzi najtaniej. Co więc czeka nas dalej?

Mocznik tańszy niż saletra?

Mocznik, chętnie wybierany przez rolników pod kukurydzę, nie wychodzi wcale najgorzej w tym zestawieniu (choć często to właśnie ten nawóz miał wysoką w stosunku do innych azotowych cenę czystego składnika). Przy cenie, jaką przyjęliśmy dla wyliczeń, koszt N zawartego w moczniku wynosi 8,59 zł. Tylko 9 groszy drożej aniżeli w przypadku RSM. Pamiętać jednak musimy, że są to nawozy dedykowane nieco innym zastosowaniom. Niemniej ten zwariowany sezon pokazuje, że rolnicy, gdzie tylko mogą, starają się zamieniać azot w formie stosowanej u siebie od lat w danej uprawie na alternatywny nawóz, który oferuje korzystniejszą cenę azotu.

Jak wypada w tym zestawieniu saletra z Kędzierzyna (Zaksan)? Przy takiej cenie N kosztuje 8,70 zł za kilogram. To oznacza, że summa summarum jest to w tym momencie droższy nawóz azotowy aniżeli mocznik. Koszt N jest wyższy niż w przypadku RSM i mocznika odpowiednio o 20 i 11 groszy.

Saletrosan 26% w cenniku jednego z dystrybutorów na południu Polski kosztuje 2800 zł/t netto. Przy tej cenie koszt azotu w przeliczeniu na kilogram opiewa tu na ponad 10 zł. Pamiętajmy jednak, że jest to nawóz może nie tyle specjalistyczny, ale preferowany na pierwszą dawkę rzepaku. W tym wypadku nie powinniśmy więc sugerować się jedynie ceną azotu – ważna jest tu także obecność pożądanej przez rzepak siarki. Płacimy więc też za specyfikę nawozu. Ale można także wybrać tańszy azot – np. z saletry – a siarkę uzupełnić choćby siarczanem granulowanym. Niewiele tańszy jest azot w Salmagu – cena czystego składnika przekroczyła bowiem 9,50 zł (przy cenie w dystrybucji na poziomie 2650 netto/t).

Relacje cenowe azotu na zbliżonym poziomie

Ceny nawozów azotowych oraz NPK wystrzeliły bardzo mocno w górę. Zaobserwować można tu jeszcze jedno ciekawe, choć niekoniecznie korzystne, zjawisko, którego dotąd nie obserwowaliśmy w tak dużym stopniu. Chodzi bowiem o rozjechanie się cen azotu w czystym składniku. Podczas gdy w latach poprzednich te różnice były często dość zauważalne,, tak w tym są one raczej marginalne. Najtaniej nadal wychodzi azot w RSM, najdroższy jest ten z saletrosanu.

  • RSM 32% - 8,50 zł/kg
  • Mocznik – 8,59 zł/kg
  • Saletra Zaksan 33,5% - 8,70 zł/kg
  • Salmag (27,5%) – ponad 9,50 zł/kg
  • Saletrosan 26% - ponad 10 zł/kg

Podkreślamy jeszcze raz, że podane ceny mogą, i na pewno będą, ulegać zmianie w czasie, ale przedział cenowy raczej nie będzie taki, żeby mocno zmienić korelację cen azotu w poszczególnych nawozach.