Nawozy potasowe pozyskuje się z naturalnych złóż, nie są one efektem syntezy chemicznej. Wydawać by się więc mogło, że w przeciwieństwie do nawozów azotowych, nie można tu mówić o wpływie cen gazu na sytuację na rynku. Mimo tego docierają do nas informacje o słabej dostępności i wysokich cenach potasu. Czy można obecnie kupić sól potasową lub siarczan potasu? Ile to kosztuje?

Polihalit, z którego pozyskuje się siarczan potasu, wydobywa się głównie w Niemczech i Rosji, podobnie jak sól potasową, której złoża znajdują się również na Białorusi. Stąd wniosek, że przyczyn aktualnych zawirowań na polskim rynku nawozów można raczej dopatrywać się w sytuacji politycznej. Sprawdziliśmy, jakie nawozy potasowe są obecnie dostępne i na jakim poziomie kształtują się ceny. Warto zaznaczyć, że często w magazynach dystrybutorów zostały tylko najmniejsze opakowania - worki 25- i 50-kilogramowe. Szczegóły poniżej.

Znaczenie potasu

Potas jest jednym z makroelementów kluczowych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Odpowiada za choćby gospodarkę wodną, transport składników pokarmowych czy syntezę białek. Bierze też udział w regulowaniu działania aparatów szparkowych, co bezpośrednio ma wpływ na intensywność fotosyntezy, a więc najważniejszego procesu mającego miejsce w organizmach roślin. Nie bez znaczenia jest też zwiększenie odporności na czynniki stresowe w warunkach zaspokojenia zapotrzebowania na potas.

Cena soli potasowej - luty 2022

Z chemicznego punktu widzenia jest to chlorek potasu. Z punktu widzenia rolnika- popularny i stosunkowo tani nawóz zawierający aż 60% tego cennego pierwiastka. Na rynku dostępna jest sól potasowa w formie krystalicznej i granulowanej. Dostępność soli potasowej potwierdziła blisko połowa firm, z którymi się kontaktowaliśmy, jednak przedstawiciele niektórych z nich zaznaczali, że pozostały tylko resztki w magazynach. 80% dystrybutorów oferuje sól potasową pakowaną w bigbagi po 500 kg, w pozostałych przypadkach są to worki po 25 lub 50 kg. Średnio za tonę soli potasowej trzeba obecnie zapłacić 2650 zł.

Cena Korn-Kali - luty 2022

Kolejnym popularnym nawozem potasowym, którego dostępność wzięliśmy pod lupę jest Korn-Kali. Z chemicznego punktu widzenia jest to mieszanina chlorku potasu, siarczku magnezu i tlenku sodu. Taki nawóz zawiera 40% K2O, 12,5% SO3, 6% MgO i 4% Na2O. Jest to więc sól potasowa wzbogacona o siarkę i magnez. Dostępność Korn-Kali potwierdziła co trzecia z firm, z którymi się kontaktowaliśmy. Większość z nich oferuje nawóz pakowany w bigbagi po 500 kg, jednak niektórzy dystrybutorzy zaznaczają, że w magazynach pozostały ostatnie sztuki. Średnio za tonę tego nawozu trzeba obecnie zapłacić 2250 zł.

Cena siarczanu potasu - luty 2022

Siarczan potasu dostępny na rynku zawiera zależnie od producenta 50% K2O i 40-45% SO3. Dostępność tego typu nawozu potwierdziła co trzecia z firm, z którymi się kontaktowaliśmy, jednak w większości przypadków nawóz jest zapakowany w worki po 25 kg. Tu również część sprzedawców zaznacza, że zapasy magazynowe są na wyczerpaniu, a terminy dostaw nie są znane, natomiast nie przewidują spadków cen. Średnio za tonę siarczanu potasu trzeba obecnie zapłacić 5300 zł.

Cena azotanu potasu - luty 2022

Nawóz znany też jako saletra potasowa. Ze względu na zawartość drogiego obecnie azotu, jest najdroższym rozwiązaniem, ale w sytuacji problemów z dostępnością może być jednak dobrym rozwiązaniem. Taki nawóz zawiera około 46% K2O i 13-14% N. Dostępność azotanu potasu potwierdziła co piąta z firm, z którymi się kontaktowaliśmy, jednak w każdym przypadku nawóz oferowany był wyłącznie w workach po 25 kg. Średnio za tonę saletry potasowej trzeba obecnie zapłacić 6400 zł.