- Aby ograniczyć spadek plonów, producenci powinni więcej zainwestować w technologie upraw, odpowiednie nawozy oraz używać wyłącznie certyfikowanych nasion - mówi Vladas Bagavicius, prezes zarządu Agrowill Group.

Już teraz rolnicy wykorzystują więcej agrochemikaliów, aby utrzymać lub nawet zwiększyć zbiory. - W czasie kampanii mamy do czynienia z coraz większymi wahaniami pogodowymi, a więc rolnicy muszą po pierwsze stosować coraz bardziej wyszukane środki uprawy, a po drugie - ubezpieczyć swoją działalność. Na Litwie system ubezpieczeń rolniczych nie jest wystarczająco rozwinięty, ale powoli się to zmienia - mówi nam prezes litewskiej spółki.  

Jak podkreśla, jeżeli rolnicy w całej Europie zwiększą ilość stosowanych nawozów, może się to przełożyć na większy poziom zbiorów w 2011 r. - Oczywiście pod warunkiem, że podczas kampanii nie nastąpi jakaś duża katastrofa klimatyczna - zaznacza Vladas Bagavicius.

Według prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej, w sezonie 2010/2011 podaż zbóż w Unii Europejskiej wynieść może ok. 326 mln ton, czyli o 4 proc. mniej niż w sezonie ubiegłym. W samej UE, jak wynika z szacunków Strategie Grains, deficyt jęczmienia może wynieść do 400 tys. ton, zaś pszenicy ponad 1 mln ton.

Więcej czytaj na portalspozywczy.pl