PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Pomiot ptasi – cenny nawóz

Pomiot ptasi – cenny nawóz
Rozwojowi drobiarstwa towarzyszy stały wzrost ilości pomiotu ptasiego

Rozwojowi drobiarstwa towarzyszy stały wzrost ilości pomiotu ptasiego. W większości jest on wykorzystywany w rolnictwie jako nawóz. Niewielkie ilości trafiają do biogazowni.Dzienna produkcja pomiotu od jednej dorosłej kury wynosi 150 g, od indyka 260 g, a od gęsi lub kaczki 350-400 g. Mnożąc to przez obsadę kurnika, dochodzimy do znacznych ilości produktu odpadowego, jakim jest pomiot, wymagającego zagospodarowania. Na szczęście, ze względu na skład chemiczny stanowi on ceniony w rolnictwie nawóz naturalny.

Sprawdź nawozy na giełdzie rolnej

Zawartość składników pokarmowych

Pomiot z ferm drobiu jest nawozem o stosunkowo wysokiej zawartości suchej masy, a więc nadającym się do stosowania na pola dalej położone od gospodarstw. Jeśli zawartość badanych składników przeliczymy na suchą masę, to okaże się, że zawartość węgla jest zbliżona we wszystkich rodzajach badanego pomiotu. Pomioty kaczy i gęsi zawierają ok. 25 proc. popiołu w suchej masie, a kurzy i indyczy poniżej 20 proc.

Jednocześnie charakteryzuje się on dużą koncentracją NPK, a także wapnia, magnezu i siarki. Ich ilości są o wiele wyższe niż w oborniku bydlęcym czy świńskim. Skład chemiczny jest zróżnicowany w zależności od gatunku. Przykładowo pomiot pochodzący od kur zawiera przeciętnie 1,6 proc. N, 1,5 proc. P₂O₅, 0,8 proc. K₂O, 2,4 proc. CaO i 0,7 proc. MgO. Natomiast ten od ptactwa wodnego (kaczki i gęsi) 0,5-1,0 proc. N, 0,5-1,4 proc. P₂O₅, 0,6-0,9 proc. K₂O, 0,8-1,6 proc. CaO i 0,2-0,3 proc. MgO. Należy też podkreślić dużą zasobność w mikroelementy, np. obornik kurzy zawiera dużo boru i molibdenu, a pomiot z ferm indyków miedzi, cynku i manganu.

Generalnie najwięcej azotu zawierają pomioty indyczy i kurzy, a najbardziej ubogi w ten składnik był pomiot kaczy. Pod względem zawartości fosforu pomioty kurzy, gęsi i indyczy różnią się w niewielkim stopniu, natomiast pomiot kaczy zawiera więcej tego składnika. Potasu najwięcej jest w pomiocie kurzym, mniej w indyczym i gęsim, a najmniej w kaczym. Najbardziej bogaty w wapń okazuje się pomiot kurzy, a najmniej tego składnika jest w kaczym.

Zawartość omawianych składników rzutuje na ich wzajemny stosunek. Najkorzystniejszy stosunek N:P:K:Ca z punktu widzenia nawozowego występuje w pomiocie kaczym, a najmniej fosforu i potasu w stosunku do azotu zawierają pomioty kurzy i indyczy. Ze względu na stosunkowo dużą zawartość wapnia nawożenie pomiotem ptasim działa na glebę odkwaszająco.

Przechowywanie i warunki stosowania

Ponadto dochodzi w czasie przechowywania do dużych (do 50 proc.) strat azotu w formie amoniaku. Zaleca się stosowanie go wiosną pod rośliny o długim okresie wegetacji, jak kukurydza, okopowe, a w okresie letnim na ściernisko pod zasiew poplonów z natychmiastowym przyoraniem i wymieszaniem z glebą. Bardzo wczesny wywóz pomiotu wiosną pod rośliny jare i latem pod poplon, a następnie siewy ozimin powodują lepszy rozkład masy i proces przemieszczania się składników, co nie wpływa ujemnie na początkowy rozwój siewek i zbyt bujny wzrost roślin. Pamiętając o zakazie stosowania nawozów naturalnych w dawce przekraczającej zawartość 170 kg azotu na ha na rok, nie należy też przekraczać ilości stosowania pomiotu suchego (ok. 44 proc. suchej masy) wynoszącej 5-10 t, a obornika świeżego, bardziej mokrego, zwłaszcza od kaczek i gęsi (sucha masa ok. 20-25 proc.) 10-15 t. Działanie nawozowe w glebie oblicza się na dwa lata i należy stosować je w dni pochmurne i bezwietrzne.

Ograniczenia stosowania

Żywienie ptaków oraz zabiegi weterynaryjne mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania pomiotu jako nawozu. Stwierdzone występowanie pozostałości kokcydiostatyków, metali ciężkich, powyżej dopuszczalnych wartości, ogranicza w znacznym stopniu wykorzystanie.

W paszach dla drobiu stosunkowo często znajdują się tzw. potencjalnie toksyczne pierwiastki (PTP), do których należą m.in. kadm, arsen, kobalt. Dodaje się je do paszy w celu stymulacji wzrostu ptaków i wspierania terapii niektórych chorób.

Obecność tych pierwiastków w paszy dla brojlerów powoduje jednak ich przechodzenie do pomiotu. Stosowany przez długi okres jako nawóz może spowodować ich akumulację w ziemi ponad bezpieczne poziomy. Rosnące na takiej glebie rośliny pochłaniają potencjalnie toksyczne pierwiastki i w efekcie naturalnego procesu bioakumulacji zatrzymują je w tkankach. W konsekwencji do konsumenta może trafić żywność zawierająca znaczne, zagrażające zdrowiu stężenia tych pierwiastków. Eksperci coraz częściej dostrzegają ten problem bezpieczeństwa żywności. Potencjalnie toksyczne pierwiastki mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla niemowląt i dzieci.

To zagrożenie może być jednak trudne do uniknięcia przez konsumenta. Badania pokazują, że PTP są bardzo łatwo pobierane przez warzywa i gromadzą się w ich jadalnych częściach. W efekcie PTP najczęściej spożywane są właśnie z warzywami, które są ważną, nieodłączną częścią diety człowieka.

To jednak niejedyna droga, jaką mogą dotrzeć do konsumentów. Zwierzęta gospodarskie skarmiane paszą z roślin zawierających duże ilości PTP lub pobierające te składniki z wodą także będą akumulować w organizmach szkodliwe pierwiastki. Oznacza to, że produkty uzyskane od tych zwierząt będą również stanowiły zagrożenie bezpieczeństwa żywności.

Opisane zagrożenia dotyczą jednak tylko tych sytuacji, w których pomiot jest wielokrotnie i systematycznie stosowany jako nawóz. Jeżeli trafia na pole raz na 4 lata, to zagrożenie można wykluczyć.   Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (38)

 • Lomann 2021-12-07 07:17:30
  Rolnik widać że na codzień obcujesz z tym potwornym zapachem kurzego pomiotu i to w bardzo dużych dawkach.
 • Roman 2021-12-06 14:01:02
  pomiot ptasi jest bardzo niebezpiecznym nawozem, w ciągu pierwszych 3-4 lat po wydobyciu z kurnika. Pali wszystko jak leci przez kolejne lata. Można go stosować po 5 letnim kompostowaniu (na betonowej płycie), ale NIKT nigdy tego nie robił i nie będzie robił. Można go ewentualnie rozrzucić (2-3 letni) na poplon (np. kapusta olejowa) i RAZEM przyorać na zimę. W moich doświadczeniach pomiot kurzy palił przez kolejne 3 lata do gołej ziemi.
 • Mnemonic22 2021-12-05 22:50:18
  Azor zodowolony.... A ty jak zwykle zostałeś...
  • mnemonic222 2021-12-06 00:44:18
   Ale cię wzięło, opisuj dalej swoje upodobania...
 • Chłop 2021-12-04 13:41:31
  W artykule pisze że pomiot ptasi zawiera sporo wapnia przez co działa odkwaszająco, a ja nie był bym tego taki pewny? W artykule nie jest wspomniane najważniejszej rzeczy a mianowicie że jak dobrze pamiętam to w pomiocie występuje azot w postaci kwasu moczowego co samo przez się nie wiem czy działo odkwaszająco? Przez ten kwas moczowy kurzej jest niebezpieczny. Osobiście nie widziałem żeby ktoś spalił uprawy obornikiem bydlęcym a pomiotem ptasim widziałem wielokrotnie. Najgorzej gdy ktoś z nim przesadzi w uprawach pod osłonami, to wtedy amoniak idzie ku górze zatrzymuje się na folii, skrapla i skapując na rośliny pali je. I na pewno pomiot ptasi przez ten specyficzny azot nie jest tak próchnicotwórczym nawozem jak obornik bydlęcy
  • mnemonic222 2021-12-04 20:36:36
   Działa odkwaszająco i to jest fakt, ty tego nie wiesz tylko trolujesz jak zawsze, azot może się utleniać. Przestań wymyślać osłony i swoje mądrości, ludzie to stosują od tysięcy lat, tylko ty potrafisz spalić, taki z ciebie mądruś z sieci. Przestań porównywać i wymyślać kocopoły i androny, najlepiej jak to kiedyś pisałeś postój na słońcu a najlepiej mrozie i oblej się tą zimną wodą to może zmądrzejesz, bo na razie jesteś głupi jak encyklopedia. Chłop to u nas ciemny jest...
   • Chłop 2021-12-04 21:03:08
    Mnemonic wiesz dlaczego dzwon jest głośny? - bo w środku jest pusty .
   • TVN sama prawda całą dobę 2021-12-04 23:54:18
    "jego Białorusini wypchnęli wręcz do rzeki i on płynął 6 dni... To było w ubiegłym tygodniu" No, tylko że na Bugu we Włodawie stan wody 121cm... To ja się pytam jak? Jak to możliwe? Jak mnemonic222 może takie mundrości wypisywać i nikt go nie zablokuje
   • a ty mnemonic222 2021-12-05 02:21:55
    w rogal się wywiń pod krzaczkiem. Niech też Azor ma coś z życia
   • mnemonic222 2021-12-05 17:23:59
    @chłop Idąc twoim tokiem rozumowania, to ty jesteś maksymalny dzwon, pamiętaj, że się do tego sam przyznałeś. Przestań trolować i się ośmieszać.
   • mnemonic222 2021-12-05 17:25:02
    @TVN sama prawda całą dobę Wspaniale opisałeś swoją biografię, widać, że jesteś nasłany przez reżim na Białorusi, nawet po polsku nie umiesz pisać, tylko "mądrujesz" po ich niemu. Wracaj do swoich trolku kacapski, bo zaraz cię zablokują...Stop trolom i spamerom z usrr.
   • mnemonic222 2021-12-05 17:26:43
    @a ty mnemonic222 Ty już wywijasz się od białego rana w niedzielę i swoje zoo upodobania opisujesz. Stop trolom i pe...ałom z ich upodobaniami.
 • Rolnik 2021-12-04 12:53:57
  Ja podziwiam tych którzy stosują pomiot. Przecież to tak śmierdzi, że można się porzygać gdy się tylko przejeżdża obok pryzmy a co dopiero pracować przy tym parę godzin... U mnie samochód pomiotu kosztuje ok 1000zł (z dostawą).
  • Kutnowiak 2021-12-04 13:34:20
   To zależy - jak tam czuję zapach pieniędzy,a nie smród obornika.
   • Rolnik 2021-12-04 16:50:00
    Nie ma co porównywać smrodu obornika ze smrodem pomiotu kurzego (bez słomy). Ale jak ktoś lubi taki intensywny smród to już jego sprawa.
   • Kutnowiak 2021-12-04 17:16:31
    Rolnik nie zrozumiałeś mojego wpisu, ale nie dziwi mnie to.
   • Rolnik 2021-12-04 17:42:01
    Ja ciebie zrozumiałem ale widzę że ty nie zrozumiałeś mnie. Wytłumaczę ci tak łopatologicznie. Obornik śmierdzi, pomiot śmierdzi o wiele mocniej. Ty czujesz "zapach pieniędzy" ale w rzeczywistości to jest potworny smród który nie rekompensuje wydanych na niego pieniędzy i jego wartości nawozowej. Jeśli ty akceptujesz ten smród bo widzisz w tym cenny nawóz i zaoszczędzone pieniądze na nawozy sztuczne to już twoja sprawa. Masz prawo mieć taki fetysz. Ja tam wolę nawóz który nie śmierdzi.
   • Widzę trolla 2021-12-04 18:29:39
    mnemonic222 pisze teraz pod nickiem Rolnika. Widać że nie ma zielonego pojęcia o rolnictwie. Wiadomo że pomiot kurzy to nie perfumy ale jeśli jest z tego taki cenny nawóz to dlaczego go nie używać? Czy ten zapach zabija człowieka? Rolnik/ mnemonic222 pamiętajcie że jest coś takiego jak środki do mycia codziennego i nie musicie brzydko pachnieć.
   • Rolnik 2021-12-04 20:46:18
    @Widzę trolla już mnie nie obrażaj i nie porównuj do tego czubka. Traktor też umyjesz? Nie, będzie walił na kilometr przez miesiąc czasu. Sąsiadom rozpylisz w powietrzu odświeżacz powietrza żeby nie czuli tego odoru? Obornik śmierdzi ale przy pomiocie kurzym normalny człowiek ma odruch wymiotny. Dlatego jak pisałem podziwiam tych którzy potrafią wytrzymać ten smród nie puszczając "pawia". W moich stronach można mieć pomiot praktycznie w cenie transportu, ale zbyt wielu chętnych nie ma. Także to nie jest tylko moje zdanie.
   • Widzę trolla 2021-12-04 21:04:19
    Rolnik Ok nie chciałem Cię obrazić. Mnemonicia nikt nie przebije, zresztą jego wypowiedź jako znawcy świadczy o tym że bardzo ceni pomiot kurzy. Zgoda że smród jest ciężki do wytrzymania ale nawóz to nawóz a tym bardziej w gospodarstwach ekologicznych dużo tego używają. Zawsze można maskę gazową i na ciągnik. Mnemonic pojedzie bez maski.
   • mnemonic222 2021-12-05 17:28:15
    @Widzę trolla To ty trolujesz i spamujesz pod kilkoma nickami, bo ci za to płacą, nie mas pojęcia o rolnictwie, tylko trolujesz. Idź się zaszczep bo już masz zwidy od zvida-19 i opisujesz, swoje mycie w oborze ze zwierz etami, ale cię wzięło, wracaj do wideł bo na leki nie zarobisz... Stop trolom, ich zaczepkom i zoo upodobaniom.
   • mnemonic222 2021-12-05 17:29:10
    @trolnik i jego kochaś @widze trolla Wy sami jesteście czubkami i to wiejskimi, sami tego dowiedliście swoim trolowaniem, podszywaniem, wyzywaniem, spamowaniem i "mądrościami" o oborniku, to wasz świat tylko o tym myślicie. Żal mi takich jak wy, wracajcie do wideł, masek, swoich mądrości wiejskich cwelebrytów od wideł, co robią tu swoje "forum" i narzekają, że na wsi śmierdzi bo są płatnymi trolami z miasta... Stop trolom i spamerkom robiącym tutaj forum i promującym swoje homo upodobania oraz widły od gnoju.
   • mnemonic222 2021-12-05 17:35:24
    @Widzę trolla Ty "przebiłeś" swoją głupotę, bo jesteś pomiotem nie kurzym tylko psim i tu pod kilkom nickami trolujesz i opisujesz swoje przygody z psami. Załóż sobie tę maskę "gazową", inni niech wiedzą, że jesteś srolem i nim śmierdzisz. Ty nie jesteś rolnikiem tylko homo trolkiem z miasta co zaleca się tu do @trolnik. Stop trolom i pe...ałom z ich homo i zoo upodobaniami.
  • Jon 2021-12-05 07:02:34
   Chętnie kupię 800 ton. Proszę o kontakt.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.249.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.