Grupa Roullier jest niezależną rodzimą grupą kapitałową. Powstała u wybrzeży miasta Saint Malo (Bretania, Francja). W połowie września mogliśmy odwiedzić to ciekawe miejsce, dzięki zaproszeniu od firmy Timac Agro Polska.

W regionie tym powszechne są kwaśne gleby, dlatego od lat korzystano tu z bogatych i naturalnych surowców pochodzenia morskiego, które wykorzystywano dla nawożenia gleby w tym poprawy pH. Dane historyczne mówią o tym, że już w XIX wieku rolnicy z tego regionu nawozili swoje ziemie piaskiem morskim. Wzbogacali w ten sposób glebę nie tylko w wapno, ale również wszechobecne na wybrzeżu algi morskie. Algi to bardzo wytrzymałe gatunki organizmów żywych. Nieustanne narażone są na działania pływów oceanu, gdzie różnice poziomów wody sięgają kilkunastu metrów. Ekstremalne warunki w jakim przyszło im żyć, zalewanie wodą, po czym wysuszanie prażącym słońcem, sprawiło że wytworzyły wiele mechanizmów obronnych. Te złożone mechanizmy firma po dziś dzień stara się zgłębiać, a zdobytą wiedzę wdrażać w innowacyjne rozwiązania przeznaczone dla rolnictwa.

Agata Stolarska, Prezes Zarządu Timac Agro Polska Fot. A. Kobus
Agata Stolarska, Prezes Zarządu Timac Agro Polska Fot. A. Kobus

- I tak to się właśnie zaczęło – opowiadała podczas spotkania w słowie wstępu historię spółki Prezes Zarządu Timac Agro Polska, Agata Stolarska. Daniel Roullier, założyciel Grupy, dostrzegł w tych naturalnych zasobach bogaty potencjał regionu. Od 1959 roku zaczął przetwarzać morskie skały wapienne oraz dostępne tu algi i zaczął wytwarzać z nich nawozy. Początki były bardzo trudne. Po drodze napotykał wiele problemów, także natury finansowej. Inauguracyjnym jego projektem było założenie fabryki produkującej nawozy wapniowe. Pierwsze instalacje i maszyny służące do produkcji nawozów, a dokładniej mielenia surowców, a następnie granulowania założyciel firmy wykonał ze złomu. Pierwsza fabryka granulatów w Saint Malo została zbudowana w 1972 r. Podczas wizyty w Bretanii mieliśmy okazje zwiedzić ją, oczywiście obecnie jest ona po wielu modernizacjach.

GRUPA ROULLIER TU I TERAZ

Po 60 latach, choć wiele się zmieniło, to nadal głównym profilem działalności Grupy jest sprzedaż nawozów dla rolnictwa. Obecnie stanowi ona jedną trzecią jej obrotów. Poza tym filarem, aktualnie Grupa posiada bogate portfolio z zakresu produktów i usług przemysłowych oraz rolno-spożywczych. Projektuje także rozwiązania, które pomagają zapewnić równowagę żywieniową i zdrowotną zwierząt, także w zakresie jakości ściółki, zmniejszenia ilości amoniaku w budynkach inwentarskich itp.

Głównym profilem działalności Grupy Roullier jest sprzedaż nawozów dla rolnictwa Fot. A. Kobus
Głównym profilem działalności Grupy Roullier jest sprzedaż nawozów dla rolnictwa Fot. A. Kobus

– Od samego początku istnienia, Grupa stawia na innowacje, doradztwo i partnerstwo. Aktualnie, zatrudnia około 8000 pracowników, jest obecna w 131 krajach i tworzy ją 96 jednostek produkcyjnych (w tym 75 w zakresie zaopatrzenia rolnictwa). Codziennie na całym świecie odwiedzamy 20 000 rolników – omawiał podczas oficjalnego spotkania złożoną strukturę organizacyjną i przyjęte modele biznesowe firmy, Łukasz Peroń, Dyrektor Marketingu, Tima Agro Polska. 

Łukasz Peroń, Dyrektor Marketingu, Tima Agro Polska (z lewej) oraz Nicolas Juignet, Culture Development Manager, Grupa Roullier Fot. A. Kobus
Łukasz Peroń, Dyrektor Marketingu, Tima Agro Polska (z lewej) oraz Nicolas Juignet, Culture Development Manager, Grupa Roullier Fot. A. Kobus

TOP PHOS NAJWAŻNIEJSZA INNOWACJA GRUPY

Aby stawić czoła wyzwaniom stojącym przed rolnictwem przyszłości Grupa hołduje wszelakim innowacjom. Krokiem milowym w tym kierunku, było stworzenie w 2005 roku centrum do badań stosowanych i badań naukowych (CERA). Instytut zajmuję się między innymi identyfikacją i badaniami nad aktywnymi składnikami, formułowaniem rozwiązań, eksperymentowaniem. Współpracuje także z wieloma uniwersytetami partnerskimi i naukowcami z całego świata. - To w instytucie CERA we Francji opracowano między innymi technologię produkcji przemysłowej nawozów Top-Phos, która jest najważniejszą innowacją Grupy Roullier w rolnictwie – tłumaczył podczas spotkania Łukasz Peroń. Jest to całkowicie nowa, chroniona forma fosforu, w którym połączono fosfor z cząsteczką organiczną mostkiem wapniowym. Dzięki temu fosfor w nawozach nie jest tak silnie narażony na dynamiczne procesy uwsteczniania się tego pierwiastka w glebie.

NAUKOWA WIZYTÓWKA - CMI

Największą chlubą i zarazem naukową wizytówką firmy jest obecnie wybudowane w 2015 roku w Saint Malo - Światowe Centrum Innowacji, CMI (Centre Mondial de l’Innovation Roullier). Centrum opiera się na dwóch ośrodkach badawczych, zajmujących się odżywianiem roślin i żywieniem zwierząt. Na miejscu pracuje ponad 100 naukowców, z ponad 20 krajów. Współpracują oni z 70 partnerskimi uniwersytetami i instytutami naukowymi z całego świata. - W CMI znajdują się bardzo nowoczesne dwa laboratoria badawczo-rozwojowe, w których rocznie analizuje się około 25 tys. próbek i wykonuje około 140 tys. analiz – opowiadał o Centrum Nicolas Juignet, Culture Development Manager, Grupa Roullier.

W CMI znajdują się są bardzo nowoczesne laboratoria. Rocznie w nich analizuje się około 25 tys. próbek i wykonuje około 140 tys. analiz Fot. materiały prasowe
W CMI znajdują się są bardzo nowoczesne laboratoria. Rocznie w nich analizuje się około 25 tys. próbek i wykonuje około 140 tys. analiz Fot. materiały prasowe

Poszczególne ośrodki podzielone są dalej na działy i każdy z nich wyposażony jest w nowoczesną aparaturę naukowo-badawczą, taką jak np. fitotrony, innowacyjne szklarnie wyposażone w kamery umożliwiające systematyczne obserwacje i wykonanie dokładnych pomiarów cech fenotypowych. Do dyspozycji naukowców są także dwa sztuczne żwacze (pozwalające na analizy procesu trawienia), spektrofotometr masowy, chromatografy czy komora fermentacyjna. Podczas wizyty mogliśmy zwiedzić także to niesamowite miejsce, jednak ze względu na dużą liczbę patentowych rozwiązań, niestety nie pozwolono nam w jego wnętrzu wykonywać zdjęć.

Uczestnicy wyjazdu tuż przez zwiedzaniem CMI (Światowego Centrum Innowacji) Fot. A. Kobus
Uczestnicy wyjazdu tuż przez zwiedzaniem CMI (Światowego Centrum Innowacji) Fot. A. Kobus