Postępująca zmiana klimatu jest powodem występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Rośliny narażone są na działanie stresu, np. powodowanego suszą. Taki abiotyczny czynnik stresowy zakłóca bilans wodny, przy towarzyszących w okresie letnim upałach (wysokie nasłonecznienie i temperatury) negatywnie odbija się na roślinach. Obserwuje się wówczas rożne chlorozy i poparzenia części roślin. Są tym silniejsze im większe niedobory magnezu i potasu.

Potas dostarcza nawóz potasowy Korn-Kali, który oprócz potasu zawiera magnez i siarkę z kizerytu – jedynego naturalnego siarczanu magnezu. Wysoką koncentrację magnezu pochodzącego z kizerytu zapewnia nawóz ESTA Kizeryt z firma K+S Polska.

- Nawóz ESTA Kizeryt gwarantuje 100 proc. rozpuszczalność składników i szybką ich dostępność dla roślin. Ponadto zawarta w nawozie siarka w formie siarczanowej wpiera przemiany azotu w glebie i roślinie. W przeciwieństwie do siarki elementarnej jest natychmiast dostępna dla roślin – mówił Dominik Młodecki, dyrektor zarządzający i członek zarządu firmy podczas konferencji prasowej w Luboniu (powiat poznański) „superprodukty dla superbohaterów”.

Na konferencji dyskutowano o agrotechnicznych możliwościach radzenia sobie w warunkach stresowych dla roślin. Zaproszeni 3 rolnicy z Wielkopolski i Kujaw – „superbohaterowie” w panelu dyskusyjnym wskazywali na konieczność stałego czyli systematycznego i racjonalnego nawożenia składnikami pomagającymi ograniczyć stres roślin. Podkreślali, że efekty ich stosowania uwidaczniają się w ekstremalnych, trudnych latach.

Roślina dobrze zaopatrzona w potas w warunkach ekstremalnych ogranicza nadmierne parowanie, gdyż to m.in. potas odpowiada za prawidłową pracę aparatów szparkowych oraz wymianę wody. Rośliny, którym nie brakuje potasu mogą dłużej utrzymać odpowiedni turgor. Dzięki prawidłowemu ciśnieniu osmotycznemu komórek są w stanie przetransportować więcej wody z liści do części podziemnych i w ten sposób możliwie zminimalizować działanie stresu, jakim jest susza.

Magnez stanowi centralną część chlorofilu i jest niezastąpiony w fotosyntezie, ponieważ odpowiada za przemiany energii promienistej światła słonecznego w komórkach. Warunkuje utrzymanie energii wiązań chemicznych związków organicznych, która jest źródłem energii wszelkich funkcji życiowych komórek. Oznacza to, że rozwój roślin kontrolowany jest m.in. przez magnez, który ogrywa kluczową rolą w fotosyntezie oraz asymilacji i transporcie składników pokarmowych.