Kolejny już rok doświadcza rolników. Tym razem problemem nie jest susza, jak miało to miejsce np. w 2015 r., ale nadmierne i niestety długotrwałe opady deszczu. Dodatkowo, co istotne we wrześniu było też chłodno.

Najgorzej sytuacja wygląda w północnych regionach Polski. Np. na Warmii i Mazurach we wrześniu spadło ponad 200 mm opadu, a w październiku już ponad 50 mm. W pozostałych częściach kraju, zwłaszcza na południu, jest trochę lepiej, ale też lokalnie można spotkać się ze słabą kondycją roślin, bądź niemożnością wykonania zabiegów ochrony – w tym również siewu.

Zapytaliśmy specjalistę – prof. Witolda Grzebisza, który od lat zajmuje się tematyką nawozową, czy warto i jak nawozić tegoroczne oziminy. Czy można jeszcze im pomóc?

- Jesień 2017 r. jest rzeczywiście trudna, a to z powodu niskich temperatur i częstych opadów. W tym miejscu pojawia się pytanie o strukturę gleby, zapewniającą drenaż. Niestety gleby są ubogie w próchnicę, a tym samym ulegają bardzo szybkiemu zagęszczeniu, co nie sprzyja wzrostowi korzeni. Roślina, która wymaga dużego, natychmiastowego wsparcia to rzepak, gdyż zboża radzą sobie lepiej w takich warunkach – mówi prof. Grzebisz.

Dodaje, że w rzepaku nastał ostatni moment na potraktowanie roślin siarczanem magnezu, co powinno być już wykonane w stadium 5-tego liścia.

- Zabieg ten winien być połączony z dodatkiem zupy mikroelementowej (mieszanina składników mineralnych). Jest to także istotny moment na zastosowanie boru, celem zabezpieczenia rośliny przed brakiem tego składnika, co może się w najbliższych 2(3)-tygodniach objawić – radzi.

Co w zbożach? - W jęczmieniu ozimym wskazany byłby ten sam zestaw składników, co w rzepaku. Natomiast w pszenicy, czy też pszenżycie, o ile rośliny osiągnęły stan 4. liścia należy rozważyć mieszaninę siarczanu magnezu z miedzią, celem przygotowania roślin do spoczynku zimowego – podkreśla prof. Witold Grzebisz.

Więcej na temat nawożenia, a konkretnie jak nakarmić glebę, aby odżywić rośliny dowiedzą się Państwo podczas wystąpienia prof. Witolda Grzebisza 20 listopada na naszej konferencji Narodowe wyzwania w rolnictwie na PGE Narodowym w Warszawie.