Tegoroczna zima jest nieco inna niż w latach poprzednich – zauważa prof. Jarosław Potarzycki z UP w Poznaniu.

- Na ten moment trudno postawić jedną uniwersalną diagnozę dotyczącą stanu przezimowania rzepaku ozimego. Dlatego w swoim wystąpieniu będę rozważał różne scenariusze nawożenia na przedwiośniu i kolejnych tygodniach wegetacji, zależnie od warunków na polu odniesionych zarówno do oceny plantacji jak i zasobności gleby.

Jest to szczególnie w powiązaniu z obserwacjami pogody z jesieni pokazujących, że w niektórych regionach kraju możliwe było przemieszczenie składników do głębszych warstw profilu glebowego.

Podczas wykładu należy spodziewać się licznych odniesień do składników odpowiedzialnych za efektywność nawożenia azotem. Współdziałanie składników, połączone z profilaktyką żywieniową to podstawowy warunek realizacji potencjału plonotwórczego każdej rośliny uprawnej. W przypadku rzepaku ozimego jest to wręcz kluczowe ze względu na dużą dynamikę tworzenia biomasy nadziemnej. Nie bez powodu gatunek ten jest określany mianem żarłocznego. Serdecznie zapraszam! - prof. Jarosław Potarzycki. 

Zapraszamy na sesję Rzepak, która odbędzie się 24 lutego 2021 r. Przypominamy, że udział w konferencji „Farmera” jest bezpłatny.

Zobacz pełną agendę Wydarzenia. ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚ