Program obejmuje dozowniki dwóch marek Delimbe (4-, 6- i 8-rzędowe) oraz APV. - Koszt pierwszego na wolnym rynku kształtuje się na poziomie ok. 5,5 tys. zł plus VAT - cena ta dotyczy najbardziej popularnego siewnika 6 rzędowego. 8 rzędowy jest droższy o 1000 zł, a 4 rzędowy tańszy o 2000 zł. Cena APV to koszt w wysokości średnio 9,6 tys. zł plus VAT. Są to dwie firmy działające na polskim rynku z którymi współpracujemy od ubiegłego roku. W programie dofinansowania dozowników do nawozu można uzyskać wsparcie na poziomie od 10 do 50 proc. kosztu zakupu urządzenia. Rolnik, który zakupi u nas ok. 3 tys. kg nawozu Microstar może liczyć właśnie na to najwyższe dofinansowanie, a więc pokrycie połowy kosztu zakupu dozownika - mówi Murat.

Trzeba zgłosić zamiar zakupu nawozu i dozowników do przedstawiciela firmy, Agrosimex dostarczy produkt, ale już sam montaż urządzenia na siewniku leży w gestii rolnika. - Nie jest to skomplikowane i kosztowne, bo jedynie wymaga zamontowania specjalnych uchwytów - dodaje Murat.

Czy są jakieś ograniczenia jeśli chodzi o możliwości zamontowania dozowników na dowolnych siewnikach?

- Rolnicy chyba najczęściej obawiają się, że w momencie kiedy zamontują dozownik do precyzyjnego siewu nawozów na siewniku nowym - stracą na usługach gwarancyjnych, kiedy się coś zepsuje. Ale to nie jest istotna ingerencja w konstrukcję siewnika i na razie taka sytuacja się nie zdarzyła - dodaje Piotr Murat.

Na razie, jak podkreśla, w ramach projektu dofinansowania sprzedano kilka sztuk zestawów, ale zainteresowanie ze strony rolników jest spore. - Program będzie działał tak długa jaka będzie potrzeba - dodaje.

Stosowanie precyzyjnych nawozów startowych to trend, który dynamicznie rozwija się w Europie Zachodniej, a od kilku lat obecny jest także w Polsce.

- Mikrogranulaty są stosowane przede wszystkim w uprawie rzepaku, kukurydzy i buraków cukrowych, a także w wielu innych uprawach. Dzięki nim rośliny znacznie szybciej rozbudowują system korzeniowy i są w stanie rozwijać się nawet w bardzo trudnych warunkach. Ma to szczególne znaczenie w uprawie ozimin. Dodatkową korzyścią jest ograniczenie kosztów nawożenia fosforem - zachwala Murat.