Rosyjskie ministerstwo rolnictwa proponuje przedłużenie zakazu eksportu tego nawozu, który został wprowadzony na początku lutego i ma wygasnąć pod koniec kwietnia.

Zakaz eksportu Rosja wprowadziła, aby móc zaopatrzyć krajowe rolnictwo w wystarczającą ilość saletry amonowej do siewu wiosennego.

Jeśli wysoki popyt na saletrę amonową nie osłabnie do końca kwietnia, zwrócimy się do rządu o rozszerzenie tego środka w celu zabezpieczenia potrzeb krajowych – powiedziała wiceminister, która zakłada jednak, że w krótkim okresie producenci zareagują na duże zapotrzebowanie na saletrę amonową i szybko zwiększą produkcję.

Wiceminister nie widzi „szczególnych trudności” z innymi nawozami mineralnymi, ponieważ ich wielkość produkcji przewyższa konsumpcję w Rosji.

Szukasz nawozów? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Największym odbiorcą rosyjskich nawozów jest Brazylia. Jak poinformowała niedawno podczas spotkania z prezydentem Brazylii dyrektor generalna rosyjskiego centrum eksportu, wartość eksportu nawozów do tego południowoamerykańskiego kraju w ubiegłym roku wyniosła równowartość około 3,5 mld dolarów.

Brazylia importuje około 70 proc. potrzebnego nawozu z Rosji, a ilość ta ma wzrosnąć w tym roku.