Przypomnijmy, że rosyjska Grupa Acron, za pośrednictwem spółki zależnej Norica Holding S.à r.l, ogłosiła wezwanie na akcje Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach, po cenie 36 zł za sztukę, co daje 18,3 proc. premii do ceny z 6 miesięcy i 12,1 proc. do ceny 15 maja 2012 r. Acron chce osiągnąć 66 proc. akcji.

Dziennik RBK Daily pisze, że to ciekawy projekt. Rosyjska firma mogłaby polskiej spółce zapewnić dostęp po konkurencyjnych cenach do surowców. Rosyjska gazeta wymienia też możliwe synergie wynikające z ewentualnego przejęcia. Najważniejszymi są dostęp do zasobów potasu i fosforytów. Kolejnym to rozbudowana sieć logistyczna rosyjskiego holdingu i płynące stąd możliwe zyski dla Tarnowa - dostęp do nowych rynków zbytu.

Co ciekawe dziennik jest dość sceptycznie nastawiony do skuteczności wezwania. Być może zaproponowana cena może być zbyt niska by osiągnąć sukces. Jak przyznaje dziennik takiego zdania są także polscy analitycy.

Także Kommiersant z rezerwą podchodzi do oferty Acron Grup. Dziennik wskazuje, że dla rosyjskiej spółki ewentualny sukces wezwania oznaczałby sukces i możliwość zaistnienia na dużym europejskim rynku, z perspektywą na dalszą ekspansję.