RSM może być efektywnie produkowany wyłącznie przez producentów posiadających znaczące zdolności produkcyjne mocznika i saletry amonowej na poziomach powyżej pół miliona t/rok. Nawóz ten ma wszystkie dostępne formy azotu tj. formę azotu amidowego (pochodzenia z mocznika) - wolno działająca oraz azotanowy i amonowy - odpowiadający za szybkie działania.

- Ze względu na kompozycje trzech form azotu oraz płynną formę jest najbardziej efektywnym produktem jaki może być stosowany w naszej strefie klimatycznej. Z punktu widzenia producenta ważna kwestia to duże oszczędności na energochłonności procesu - nie wymagany jest proces granulacji. Granula i tak musi ulec rozpuszczeniu podkreślają eksperci - RSM jest gotowy do działania, nie wymaga fazy przejścia - podają Zakłady Azotowe Puławy.

Puławy to numer dwa wśród producentów mocznika w Europie 1,2 mln t/rok, jeden z największych producentów saletry amonowej ze zdolnościami nominalnymi 1,1 mln t/rok oraz jeden z trzech największych producentów nawozu płynnego RSM w Europie ze zdolnościami produkcyjnymi 1,2 mln t/rok.

Dzięki nowej inwestycji Puławy nie tylko będą miały możliwość wzbogacania RSM o dodatki np. siarki, magnezu, ale też zwiększą elastyczność działania umożliwiając również wzrost obecnych zdolności produkcyjnych do ponad 1,5 mln t / rok.